Reklama

Reklama

Przed nami handlowa niedziela. Korzystaj, bo już nie będzie obchodzenia przepisów w niedziele

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe, pexels.com.pl

Przed nami handlowa niedziela. Korzystaj, bo już nie będzie obchodzenia przepisów w niedziele - Zdjęcie główne

Od lutego nie wystarczy status placówki pocztowej, żeby otworzyć sklep w niedzielę | foto Zdjęcie poglądowe, pexels.com.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W lutym wejdą w życie przepisy, które zaostrzą zasady niedzielnego handlu. Część marketów znalazła sposób, żeby ominąć zakaz. Nowelizacja ustawy uszczelnia ją, żeby nie można było obejść przepisów. Już nie wystarczy status placówki pocztowej, żeby otworzyć sklep w niedzielę.

Reklama

Dotychczas wystarczało, że sklep udostępniał klientom możliwość nadawania i odbierania przesyłek i uzyskiwał status placówki pocztowej. Tak było m.in. w Biedronce i Lidlu. Od lutego będzie to znacznie trudniejsze.

 

Co będzie czynne w każdą niedzielę

Od 1 lutego 2022 we wszystkie niedziele i święta:

1. nadasz list i przesyłkę - będą otwarte placówki pocztowe, w których dzialalność pocztowa stanowi przynajmniej 40% obrotu;

2. kupisz ryby - z gospodarstwa rybackiego, ze statku rybackiego i w sklepach zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych;

3. kupisz części do maszyn rolniczych - od 1 czerwca do 30 września w niedziele mogą być otwarte sklepy rolnicze, pod warunkiem że ten rodzaj handlu jest jedynym prowadzonym przez placówkę.

W każdą niedzielę otwarte będą także skupy produktów rolnych, a także mleka i runa leśnego.

 

Co z osiedlowymi sklepikami

Zmiany czekają także niewielkie sklepy osiedlowe - dotychczas w niedziele za ladą musiał stać właściciel. Po nowelizacji ustawy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Warunkiem jest, żeby była to pomoc bezpłatna.

 

Niedziele handlowe w 2022 r.

Zrobisz zakupy w te niedziele:

- 30 stycznia

- 10 kwietnia

- 24 kwietnia

- 26 czerwca

- 28 sierpnia

- 11 grudnia

- 18 grudnia

 

Jaka kara

Za złamanie zakazu handlu na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara od 1000 zł do 100 tys. zł. 

Nowe prawo zmienia przepisy ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Tym samym zmieniają się zasady wyłączeń pozwalających na handel w niedziele i święta. 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy