reklama
reklama

ZK Siedlce: Dozór elektroniczny zamiast więzienia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZK Siedlce

ZK Siedlce: Dozór elektroniczny zamiast więzienia - Zdjęcie główne

Pięć osób wchodzących w skład Komisji Penitencjarnej | foto ZK Siedlce

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec Komisja Penitencjarna jako jeden z tzw. "więziennych organów" postępowania wykonawczego posiada kompetencje, które umożliwiają skierowanie pewnej kategorii skazanych do odbywania kary poza murem więzienia w warunkach uwzględniających ich życie prywatne i zawodowe.
reklama

Szerszy dostęp do odbywania kary poza zakładem karnym

System dozoru elektronicznego to najnowocześniejszy nieizolacyjny system wykonywania kary pozbawienia wolności. Kontroluje on wykonywanie przez skazanego obowiązków nałożonych przez Sąd przy pomocy urządzeń elektronicznych i umożliwia odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. Zmiany w porządku prawnym nadające Komisji Penitencjarnej uprawnienia w zakresie udzielania zezwoleń na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego wprowadzone zostały na mocy ustawy z dnia 5 sierpnia 2022r. o zmianie ustawy – kodeks karny wykonawczy i obowiązują od 1 stycznia 2023 roku.

Decyzje Komisji Penitencjarnej wykonalne natychmiast 

Decyzje Komisji Penitencjarnych o udzieleniu skazanemu zezwoleniana na dalsze odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru lektronicznego są wykonywane z chwilą wydania, chyba że w trakcie posiedzenia prokurator sprzeciwi się udzieleniu takiego zezwolenia. Pozytywnie rozpatrzony wniosek i brak sprzeciwu prokuratora oznacza dla skazanego natychmiastowe zwolnienie z jednostki penitencjarnej.

Komisje Penitencjarne w ZK Siedlce dają szansę na naprawienie błędów

W Zakładzie Karnym w Siedlcach powołane do funkcjonowania Komisje Penitencjarne z powodzeniem wykorzystują przysługujące im kompetencje w zakresie kierowania osadzonych do dalszego odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Podejmowanie tych ważnych decyzji poprzedza dokładne rozpoznanie sytuacji penitencjarnej skazanego i odbywa się w oparciu o rzetelnie przygotowaną dokumentację. Kadra Słuzby Więziennej ma świadomość, że instytucja systemu dozoru elektronicznego umożliwia skazanym naprawienie swoich błędów w normalnych warunkach życia społecznego. Osoby te funkcjonują pod stałą i dyskretną kontrolą funkcjonariuszy Służby Więziennej, która realizowana jest za pośrednictwem stosownych urządzeń monitorujących.

Przesłanki skierowania do SDE przez Komisję Penitencjarną

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami Komisja Penitencjarna może udzielić skazanemu zezwolenia na wykonanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

  • wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 4 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego;
  • skazany rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym;
  • odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie szczególne względy wskazujące, że w razie odbycia kary w tym systemie nie zostaną osiągnięte cele kary;
  • za udzieleniem zezwolenia przemawiają dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności;
  • skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
  • osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę na realizację dozoru w ich miejscu zamieszkania;
  • odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne.
Komisja Penitencjarna orzeka na wniosek skazanego lub jego obrońcy, prokuratora, sądowego kuratora zawodowego lub dyrektora zakładu karnego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama