Treść zapytania Pawła Wyrzykowskiego
"Przy Prokuraturze Okręgowej w Siedlcach powołany został zespół śledczy, którego celem jest zebranie i karnoprawna ocena materiału dowodowego dotyczącego zachowań funkcjonariuszy podejmowanych wobec cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę białorusko-polską. Jednocześnie, żołnierze i funkcjonariusze polscy chroniący granicę są atakowani, zabijani, funkcjonują w atmosferze strachu i niepewności. Nie mają oparcia w państwie, którego istnienia bronią swoim życiem i zdrowiem. Są pozbawieni możliwości użycia narzędzi zapewniających bezpieczeństwo granicy i siebie samych, a stawiane im warunki ich działania są odwrotne do tych, do których są szkoleni, np. w ramach zaliczenia strzelania wartowniczego (strzał ostrzegawczy w powietrze, następnie osiem strzałów w cel).
Rodzi to skutki takie jak te w dn. 12.06.2024r. w Sokołowie Podlaskim, gdzie na ul. Wilczyńskiego Policja zatrzymała samochód kierowany przez obywatela Białorusi, a z którego rozbiegło się w różnych kierunkach 8 osób, prawdopodobnie przemycanych nielegalnych imigrantów. Takie i inne sytuacje, które nie przebijają się na bieżąco do opinii publicznej, znacznie zmniejszają bezpieczeństwo mieszkańców oraz funkcjonariuszy.
W związku z powyższymi składam zapytanie, czy przy Prokuraturze Okręgowej w Siedlcach powstał również zespół śledczy, którego celem byłoby zbieranie i ocena karnoprawna materiałów dowodowych związanych z przemytem ludzi przez granicę oraz z przestępstwami popełnianymi przez cudzoziemców, których to przestępstw obserwujemy w naszym regionie coraz więcej.
Ze względu na istotny społecznie charakter zagadnienia proszę o udzielenie odpowiedzi w formie komunikatu umieszczonego na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Siedlcach."
My siedlczanie nie popieramy działalności tego typu zespołów prokuratorskich i wstydzimy się za tę sytuację. Wielu z nas pracowało przy tworzeniu elementów zapory na granicy polsko-białoruskiej, wielu z nas służy na granicy. Oczekujemy państwa, które stoi po stronie obywateli, a nie po stronie przestępców zagrażających naszemu bezpieczeństwu. Coraz więcej obcokrajowców siedzi w polskich więzieniach, co stanowi bardziej karę dla funkcjonariuszy Służby Więziennej (w szczególności dla kobiet), niż dla nich samych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.