W tym samym czasie przedstawiciele służb podkreślali, że infrastruktura rekreacyjna przy Zalewie Muchawka jest jedynie uzupełnieniem działania czujnych patroli i stale obecnych ratowników. Zwrócili również uwagę, że takiego rodzaju ćwiczenia sprawdzają gotowość zespołów do działania w realnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć podczas wakacyjnych upałów.
Organizowane ćwiczenia mają podwójny cel. Po pierwsze, to okazja, by strażacy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, pod stałym nadzorem instruktorów, opanowali techniczne aspekty ratownictwa: skuteczne podpłynięcia, bezpieczne podniesienie osoby tonącej, a także właściwe operowanie nowym sprzętem. Taki trening pozwala na eliminację potencjalnych błędów i skracanie czasu reakcji.
Po drugie, regularne ćwiczenia zwiększają koordynację działań pomiędzy różnymi służbami – ratownikami wodnymi, policją, służbą miejską oraz komendami PSP. Wzajemna synchronizacja działań, przepływ informacji i reakcje na wypadek nagłego zagrożenia są w dużym stopniu efektem właśnie takich wspólnych ćwiczeń.
Szefowie służb w Siedlcach zgodnie podkreślali, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku wypoczywających nad wodą. Ćwiczenia odbywają się jednak po to, by w momencie zagrożenia działać natychmiast, ze znajomością procedur i z odpowiednim wyposażeniem – wszystko po to, by skrócić czas interwencji i uratować życie.
W świetle rosnącego ruchu nad akwenem i ostatnich incydentów przy wodzie – również niepokojących wydarzeń przy Zalewie w ostatnich dniach – takie treningi nabierają szczególnego znaczenia. To świadomy krok służb, by odpowiednio przygotować się na scenariusze, których nie da się przewidzieć, ale na które trzeba być gotowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.