Siedleccy strażacy wśród najlepszych na świecie!

Autor:

Z Siedlec Reprezentacja KM PSP Siedlce zajęła 4. miejsce w zawodach tradycyjnych CTIF podczas strażackiej olimpiady na Słowenii.

W dniach 17-24 lipca 2022 r. w Celje (Słowenia) odbyły się 17. Międzynarodowe Zawody Sportowo-Pożarnicze pod egidą Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów (CTIF). Są to jedne z największych na świecie zawodów w sporcie pożarniczym, gdyż w tej strażackiej olimpiadzie uczestniczyło ponad 2600 strażaków-sportowców z 20 krajów.

Polskie pożarnictwo reprezentowało łącznie 17 drużyn - 11 zespołów Ochotniczej Straży Pożarnej, 3 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i 3 zespoły Państwowej Straży Pożarnej: reprezentacja Polski w sporcie pożarniczym oraz KP PSP Kościan i KM PSP Siedlce w Tradycyjnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych CTIF.

Niewątpliwy ogromny sukces osiągnęli nasi strażacy rywalizujący w sporcie pożarniczym. W klasyfikacji generalnej polscy strażacy zajęli 2 miejsce, stając na podium w każdej z 4 rozgrywanych konkurencji: drabina hakowa – 2 miejsce, pożarniczy tor przeszkód 100 m – 2 miejsce, sztafeta pożarnicza 4x100 m – 3 miejsce, pożarnicze ćwiczenie bojowe – 2 miejsce. W składzie reprezentacji Polski znaleźli się strażacy z całej Polski, a wśród nich asp. Jarosław Stefaniak z KP PSP w Węgrowie. Rywalizację profesjonalnych strażaków wygrali Czesi, a na najniższym stopniu podium stanęli kolejni nasi południowi sąsiedzi - Słowacy.

Kolejne sukcesy strażacy osiągnęli w zawodach tradycyjnych CTIF. Swoje zmagania w grupie A (bez naliczania punktów za wiek) na 2. miejscu zakończyła drużyna reprezentująca KP PSP w Kościanie.

Do podium niewiele zabrakło drużynie KM PSP Siedlce, która zajęła 4. miejsce w grupie B (z naliczaniem punktów za wiek). Na osłodę siedleckim strażakom pozostaje zwycięstwo w sztafecie pożarniczej, gdzie nie dali żadnych szans swoim rywalom.

Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej także godnie reprezentowali polskie pożarnictwo, stając dwukrotnie na podium. 2 miejsce zajęła Kobieca Drużyna Pożarnicza z Lądka (grupa B), a brązowe medale zawisły na szyjach Pań z KDP w Głuchowie (grupa A).

Podczas rywalizacji temperatura przekraczała znacznie 35 st. C, co dodatkowo utrudniało zawodnikom wykonanie wszystkich regulaminowych zadań.