Przeprowadzenie przez skazanych zabiegów pielęgnacyjnych gleby przy młodych drzewostanach to kolejny efekt podpisanego w kwietniu 2022 roku porozumienia o współpracy przez kierownictwo obu instytucji. Porozumienie dotyczyło współdziałania funkcjonariuszy Służby Więziennej i pracowników Nadleśnictwa w Siedlcach w prowadzeniu oddziaływań resocjalizacyjnych wobec osób pozbawionych wolności. Prace pielęgnacyjne w lasach Leśnictwa Mordy polegały na spulchnieniu gleby, niwelacji chwastów, poprawie formy drzew, a w przypadku lasu, który odnowił się samoistnie przerzedzeniu zbyt gęstych części samosiewów.
W Polskim systemie penitencjarnym praca to jeden z najważniejszych filarów resocjalizacji. Wspólne działania funkcjonariuszy siedleckiej jednostki penitencjarnej i leśników Nadleśnictwa Siedlce sprzyjają wzbudzeniu w każdym skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego i tym samym powstrzymania się od powrotu do przestępstwa.
Warto zaakcentować, że praca społecznie użyteczna ma nie tylko wymiar resocjalizacyjny, ale też społeczny. Skazani poprzez pracę spłacają dług, realizują zadośćuczynienie względem społeczeństwa. Dodatkowo wspólne inicjatywy niosą konkretne działania na rzecz lokalnych społeczności siedleckiego regionu.
CZYTAJ WIĘCEJ Lawendowa niedziela w Purzecu
Kadra siedleckiej jednostki penitencjarnej we współpracy z Nadleśnictwem Siedlce cyklicznie prowadzi edukację przyrodniczą osób pozbawionych wolności, w której uczestniczą dziesiątki skazanych. W 2023r. na terenie siedleckiej jednostki penitencjarnej osadzeni mieli okazję wysłuchać prelekcji Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce Pana Michała Dziedzica na temat: "Ochrona przyrody w Nadleśnictwie Siedlce" i "Zagadnienia hodowli lasu i ochrony przeciwpożarowej". W okresie wiosennym pod nadzorem więzienników i leśników skazani sadzili młody las w Leśnictwie Stok Wiśniewski. Posadzono wówczas niespełna 1900 drzewek dębu bezszypułkowego na obszarze 0,4 hektara. Ponadto skazani zbudowali domki dla owadów pożytecznych, które w czerwcu 2023r. zostały rozmieszczone przez leśników na terenie Nadleśnictwa Siedlce.
Służba Więzienna ma świadomość, iż kontakt z przyrodą połączony z wykonywaniem przez skazanych pracy społecznie użytecznej niesie za sobą wiele korzyści. Inicjatywy na rzecz środowiska przyrodniczego stanowią niezwykle ważny element procesu resocjalizacji. Skazani przekonują się, że podjęty przez nich wysiłek spotyka się z akceptacją ze strony społeczeństwa. Zajęcia są doskonałą okazją do budowania w osobach pozbawionych wolności wrażliwości na otaczającą przyrodę, poczucia własnej wartości, rozwijają umiejętności praktyczne, a także uczą konstruktywnego organizowania czasu wolnego i stwarzają warunki do kształtowania nawyku permanentnej pracy,
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.