Życie i działalność konspiracyjna
Józef Kałabun urodził się 4 lutego 1910 roku w Kazimierzowie, w powiecie gostynińskim. W drugiej połowie lat 30. pełnił służbę w Wojsku Polskim, w 10. szwadronie pionierów w Bydgoszczy. Po zakończeniu służby osiedlił się w Siedlcach, gdzie pracował jako kolejarz. W czasie okupacji niemieckiej zaangażował się w działalność konspiracyjną, uczestnicząc w akcjach sabotażowych na liniach kolejowych. Według rodzinnych wspomnień, mógł być związany z komórką Związku Walki Zbrojnej.W 1941 roku został aresztowany przez niemieckie władze i osadzony w obozie karnym w okolicach Krakowa, a następnie przetrzymywany w więzieniach w Radomiu i Krakowie. 11 listopada 1943 roku został rozstrzelany w więzieniu św. Michała przy ulicy Senackiej 3 w Krakowie. Wraz z nim zamordowano trzy inne osoby, w tym prawdopodobnie Romana Czeluścińskiego. Ciała ofiar pogrzebano anonimowo na krakowskim cmentarzu Rakowickim.
Poszukiwania i identyfikacja
W lipcu 2023 roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło prace poszukiwawcze na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Odnaleziono szczątki, przy których znaleziono m.in. dwa medaliki z Matką Boską, guziki bieliźniane oraz guzik mundurowy z okresu II wojny światowej. Badania genetyczne potwierdziły identyfikację Józefa Kałabuna. Oficjalna nota w tej sprawie została wręczona jego bliskim w warszawskim Belwederze 1 października 2024 roku .
Uroczystości pogrzebowe
Uroczystości pogrzebowe, organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddziały w Lublinie i Krakowie, Urząd Miasta Siedlce, 18 Dywizję Zmechanizowaną im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach oraz Parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Siedlcach, rozpoczną się o godzinie 11:30 wprowadzeniem trumny ze szczątkami śp. sapera Józefa Kałabuna do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Siedlcach (ul. św. Faustyny Kowalskiej 45). Msza pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 12:00. Po niej, o godzinie 13:30, uformuje się kondukt pogrzebowy, który przejdzie na Cmentarz Janowski w Siedlcach, gdzie o godzinie 13:45 odbędą się uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową .Pochówek Józefa Kałabuna stanowi symboliczne zamknięcie tragicznego rozdziału w historii Polski oraz przypomnienie o ofiarach, które poniosły najwyższą cenę w walce o wolność ojczyzny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.