reklama
reklama

Nowa Wystawa w Siedlcach o początkach polskiej państwowości. Takiej lekcji nie może ominąć siedlecka młodzież!

Opublikowano:
Autor:

Nowa Wystawa w Siedlcach o początkach polskiej państwowości. Takiej lekcji nie może ominąć siedlecka młodzież! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z SiedlecMuzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach zaprasza na wernisaż nowej wystawy czasowej zatytułowanej "Państwo pierwszych Piastów do połowy XI wieku". Wydarzenie odbędzie się w piątek, 11 kwietnia 2025 roku, o godzinie 18:00.
reklama

Ekspozycja przeniesie zwiedzających w czasy kształtowania się polskiej państwowości, ukazując kluczowe momenty i postacie, które odegrały istotną rolę w budowie kraju. Odwiedzający będą mieli okazję zgłębić historię Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polski, który poprzez przyjęcie chrztu w 966 roku zainicjował proces integracji z chrześcijańską Europą.

Wystawa przybliży również sylwetkę Bolesława Chrobrego, syna Mieszka I, który kontynuował politykę ojca, umacniając pozycję Polski na arenie międzynarodowej. To za jego panowania odbył się zjazd gnieźnieński w 1000 roku, podczas którego cesarz Otton III uznał suwerenność państwa Piastów.

Ekspozycja nie ogranicza się jedynie do prezentacji władców. Odwiedzający poznają strukturę społeczną tamtych czasów, organizację grodów oraz codzienne życie mieszkańców wczesnopiastowskiej Polski. Szczególną uwagę poświęcono osadom służebnym, których mieszkańcy świadczyli określone usługi na rzecz grodów, co odzwierciedlają nazwy miejscowości takie jak Grotniki czy Łagiewniki

reklama

Wystawa prezentuje również najnowsze odkrycia archeologiczne, które rzucają nowe światło na proces formowania się państwa Piastów. Badania wskazują, że powstanie państwowości było wynikiem dynamicznych zmian i konfliktów, a nie jedynie pokojowej konsolidacji plemion.

Taka lekcja historii, łącząca tradycyjne narracje z najnowszymi wynikami badań, jest unikatową okazją do pogłębienia wiedzy o początkach polskiej państwowości. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 11 kwietnia do 30 czerwca 2025 roku.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo