reklama
reklama

Mazowieckie w obliczu ekstremalnej pogody. Sztab w MSWiA zwołany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Donald Tusk (FB)

Mazowieckie w obliczu ekstremalnej pogody. Sztab w MSWiA zwołany - Zdjęcie główne

foto Donald Tusk (FB)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z SiedlecW pierwszych dniach lipca województwo mazowieckie znalazło się pod pogróżką gwałtownych warunków atmosferycznych.
reklama

Policja (także nasza, siedlecka) wydała komunikat ostrzegawczy przed intensywnymi opadami deszczu, burzami, nawałnicami i porywistym wiatrem. Apelowano do mieszkańców o zabezpieczenie okien i drzwi, usunięcie luźnych przedmiotów z balkonów, przygotowanie zapasów wody, żywności i leków oraz ograniczenie wychodzenia na zewnątrz. Ponadto ostrzegano przed chowaniem się pod drzewami, słupami oraz przed pozostawianiem samochodów w miejscach zagrożonych.

Ze względu na zagrożenie zjawiskami atmosferycznymi w Warszawie w siedzibie MSWiA odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Premier Donald Tusk poinformował o konieczności bycia przygotowanym na różne scenariusze. Jak podkreślono, w działaniach prewencyjnych użyto worków z piaskiem oraz podjęto ewentualne ewakuacje obozów dziecięcych. Szef rządu odniósł się do doświadczeń z września ubiegłego roku, stwierdzając, że „ten sposób zarządzania kryzysowego zdaje egzamin”.

reklama

Głos zabrał również dyrektor IMGW, Robert Czerniawski, wskazując, że w najbliższych dniach pogoda będzie szczególnie niespokojna. Przewidywane są opady od 40 do 70 mm – najwyższe na południu województwa śląskiego (do 70 mm), w centrum około 45 mm, we wschodniej części kraju 30–35 mm. W jednym punkcie meteorologicznym dobowa suma opadów osiągnęła ponad 90 mm. Ostrzeżenia IMGW 2. i 3. stopnia obowiązywać będą również we wschodniej części kraju, gdy nawałnice przesuną się w tamtym kierunku.

W kolejnych 48 godzinach sytuacja hydrologiczna może się skomplikować – prognozowane są lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych wodnych. Sztab kryzysowy zadeklarował gotowość monitorowania stanu wód i koordynacji działań ratowniczych, zwłaszcza na terenach zagrożonych.

W świetle przedstawionych danych apelowane działanie ma na celu redukcję skutków nadchodzących opadów i minimalizację zagrożeń dla ludności i infrastruktury. Informacje o możliwych utrudnieniach mają być przekazywane bieżąco, a resorty oraz służby pozostają w gotowości interwencyjnej.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo