Podczas kontroli drogowej ustalono, że mężczyzna był trzeźwy. Jednak fakt lekceważenia obowiązujących go zakazów stanowił poważne naruszenie prawa. Przepisy jasno określają, że niestosowanie się do orzeczonych przez sąd zakazów prowadzenia pojazdów jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.
Sądowe zakazy prowadzenia pojazdów są stosowane wobec osób, które dopuściły się poważnych naruszeń przepisów drogowych. Ich głównym celem jest ochrona uczestników ruchu i eliminowanie z dróg kierowców stwarzających zagrożenie. Pomimo tego, przypadki łamania takich zakazów wciąż są odnotowywane przez funkcjonariuszy.
Policja przypomina, że każda osoba, która zdecyduje się na prowadzenie pojazdu pomimo orzeczonego zakazu, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Co więcej, w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji przez osobę bez uprawnień, ubezpieczyciel może domagać się zwrotu wypłaconego odszkodowania w ramach tzw. regresu ubezpieczeniowego. Oznacza to, że kierowca ponosi pełną odpowiedzialność finansową za szkody.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.