Reklama

Reklama

Zbliża się święto zakochanych. Oto historia walentynek, której możesz nie znać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe, pixabay.com.pl

Zbliża się święto zakochanych. Oto historia walentynek, której możesz nie znać - Zdjęcie główne

Skąd walentynki wzięły się w Polsce? | foto Zdjęcie poglądowe, pixabay.com.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Walentynki to najpopularniejsze święto zakochanych obchodzone na całym świecie. Korzenie tego święta sięgają pogańskiego Rzymu i wiążą się z obchodami dnia płodności, przypadającego 14 lutego.

Reklama

Słownik języka polskiego PWN podaje, że walentynki to święto zakochanych, obchodzone 14 lutego, w dniu św. Walentego. Tego dnia zakochani wyznają sobie miłość i dają upominki.

 

Pogańskie początki

W Rzymie było to święto obchodzone ku czci Fauna, patrona płodności i zbiorów. 14 lutego przypada w wigilię tzw. Luperkaliów. Obywały się wtedy frywolne zabawy związane z radością z nadchodzącej wiosny. Podczas zabawy dziewczyny wrzucały do skrzynki liściki ze swoimi imionami, a chłopcy je losowali. W ten sposób łączyli się w pary na czas zabawy, a bywało, że i na całe życie. 

 

Z Rzymu do Europy

Od Rzymian święto przejęli mieszkańcy Galii i Brytanii. W średniowieczu zyskało na popularności i obchodzono je już w całej Europie.

W takiej formie świętowano aż do końca V stulecia, potem papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym na cześć męczennika i patrona miłości - Walentego.

 

Kim był św. Walenty

Św. Walenty był biskupem Terni (blisko Rzymu) za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Władca zabronił młodym legionistom żenić się. Walenty potajenie udzielał im ślubów, przez co został wtrącony do lochu. Tam zakochał się w niewidomej córce strażnika, która pod wpływem jego miłości odzyskała wzrok. Cesarz dowiedział się o tym i skazał biskupa na śmierć. Walenty napisał do ukochanej ostatni list, podpisując go „Od twojego Walentego”. Stąd wzięła się tradycja pisania i wysyłania tzw. walentynek.

 

Wysyłanie walentynek

Liściki miłosne stały się szczególne popularne w Wielkiej Brytanii i Francji. W XVII-XVIII wieku Brytyjczycy i Francuzi wysyłali swoim wybrankom bogato zdobione listy miłosne. Walter Scott przyczynił się do tego, że walentynki stały się popularne w innych krajach. Twierdził on bowiem, że 14 lutego ptaki na całych Wyspach Brytyjskich łączą się w pary, a ludzie biorą z nich przykład.

 

Kiedy walentynki stały się popularne w Polsce?

Nasza historia walentynek rozpoczyna się w latach 90. poprzedniego stulecia. Wcześniej najbardziej romantycznym dniem w roku była Sobótka - tzw. Noc Kupały. To pogańskie święto ognia, wody, miłości, namiętności i płodności. To wówczas odbywały się zabawy, którym towarzyszyło puszczanie wianków i skakanie przez ogień.

Obecnie już się nie świętuje Sobótek, za to walentynki zyskują coraz większą, równiez komercyjną, popularność.

A jak jest z Wami? Świętujecie walentynki? Jeśli tak, śledźcie naszą stronę, już wkrótce podpowiemy w jaki sposób świętować walentynki. Może nasze rady okażą się pomocne ;)

 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy