W początkowej fazie wykonywania kary pozbawienia wolności kadra siedleckiej jednostki penitencjarnej diagnozuje deficyty występujące u poszczególnych więźniów, które wymagają korekcji. Bardzo często jest to skłonność do prezentowania postaw nacechowanych agresją werbalną i niewerbalną. Przeciwdziałanie agresji i przemocy względem innych osób to jedna z form resocjalizacji skazanych realizowana w Zakładzie Karnym w Siedlcach. Sprawcy przemocy kierowani są do uczestnictwa w specjalnie dedykowanych dla nich programach resocjalizacji.
We programie uczestniczyli w szczególności sprawcy przemocy domowej. Aktualnie w siedleckiej jednostce przebywa 56 skazanych odbywających karę z art. 207 kodeksu karnego.
Zajęcia zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Pomocy Społecznej Rehabilitacji i Resocjalizacji im. H. Ch. Kofoeda w Siedlcach i prowadzone były od 31 sierpnia br. przez Wiesławę Chalecką – specjalistkę w dziedzinie mediacji rodzinnych, karnych oraz cywilnych. Była to druga edycja programu „Przeciwdziałanie przemocy i agresji oraz sytuacjom konfliktowym”. Pierwsze szkolenie zostało zrealizowane w sierpniu br.
Oprócz zajęć grupowych każdy uczestnik odbył również indywidualne konsultacje z psychologiem.
Uczestnicy zajęć zdobyli wiedzę o przemocy, różnorodnych jej formach i mechanizmach powstawania. Skazani w ramach szkolenia kształtowali umiejętność zastępowania zachowań przemocowych, zastraszających zachowaniami powszechnie akceptowalnymi w społeczeństwie. Nabyli umiejętność komunikacji z bliskimi i otoczeniem bez wykazywania postaw nacechowanych agresją. Szkolenie pozwoliło także zdobyć osadzonym wiedzę z zakresu redukcji zachowań agresywnych, zarówno w trakcie pobytu w zakładzie karnym, jak i w warunkach wolnościowych.