Reklama

Ustal kapitał początkowy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZUS Siedlce

Ustal kapitał początkowy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ZUS radzi rozważającym przejście na emeryturę.

Czym jest kapitał początkowy? - Ta kwota jest wyliczana po to, by powiększyć przyszłe świadczenie o składki opłacone przed 1999 r. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się przejść na emeryturę za pół roku, czy też za 5 lat, już teraz warto dopełnić formalności. Z każdym rokiem znalezienie wymaganych dokumentów może być trudniejsze - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Gdzie po zaświadczenia?
Jeżeli dawny zakład pracy nie istnieje, to nie uda się pozyskać zaświadczenia pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości składek lub informacji o okresach składkowych i nieskładkowych. W tej sytuacji możemy ratować się dokumentami, które zgromadziliśmy w domu, takimi jak: umowy o pracę, wypowiedzenia, świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa czy stary dowód osobisty z wpisami o zatrudnieniu.
Problem w tym, że nie każdy ubezpieczony ma takie dokumenty. Jeśli straciliśmy choć część z nich, ZUS radzi znaleźć następców prawnych firm, które nas satrudniały. W znalezieniu miejsca przechowywania dokumentacji osobowej lub płacowej pracowników danego zakładu pomocna może być także strona www.zus.pl i dostępna tam „Baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy”. Jeśli nie znajdziemy w niej potrzebnych informacji, należy skontaktować się z Archiwum Państwowym Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą.

Przeliczenie kapitału
Kapitał początkowy można także przeliczać. Dzieje się tak, gdy dotrzemy do dokumentów, które nie zostały wcześniej złożone w ZUS-ie (np. nowe dowody w sprawie wynagrodzenia), Przeliczenie kapitału początkowego może wtedy podwyższyć przyszłą emeryturę. Podobnie będzie wtedy, gdy objęły nas zmiany prawne określające sposób jego ustalania.
- ZUS ustala kapitał początkowy na podstawie wniosku. Samo wyliczenie kapitału w żaden sposób nie obliguje jednak do przejścia na emeryturę. Chodzi wyłącznie o to, aby uporządkować te sprawy i nie narażać się na niepotrzebne nerwy tuż przed rezygnacją z kariery zawodowej - podkreśla rzecznik.
Więcej informacji o kapitale początkowym, w tym formularze wniosku, można znaleźć na stronie www.zus.pl i w placówkach ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE