Reklama

Reklama

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie łazienkowe nad lustrem?

Opublikowano:
Autor:

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie łazienkowe nad lustrem? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W łazience oprócz głównego, centralnego źródła światła musi się znaleźć oprawa nad lustrem.

Reklama

W łazience oprócz głównego, centralnego źródła światła musi się znaleźć oprawa nad lustrem. W strefie pielęgnacji jest ono szczególnie potrzebne, ponieważ tutaj kobiety wykonują makijaż, a panowie dbają o swój zarost. Ważny jest nie tylko wygląd oprawy, którym musi być oświetlenie dopasowane do całej aranżacji, ale również temperatura barwowa, intensywność świecenia i moc. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia łazienkowego nad lustro?

Design zgodny z koncepcją wnętrza

 

Nad lustrem najlepiej sprawdzają się kinkiety – oprawy o podłużnym kształcie. Są one proste i pasują do nowoczesnych wnętrz. Możemy również zdecydować się na małe kinkiety zawieszane po bokach lustra. Nierzadko są to stylizowane lampy, które podkreślają klasyczny i elegancki styl wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w industrialnej łazience, jest metalowy, czarny kinkiet z reflektorami z możliwością ustawienia kierunku świecenia. Łączy on funkcjonalność z oryginalnym, surowym designem, pasuje wszędzie tam gdzie jest stylizowana armatura lub ciemne meble łazienkowe. Oświetlenie w łazience już dawno przestaliśmy traktować jedynie jako praktyczny element wyposażenia wnętrza. Jest to również ozdoba wnętrza, która musi być spójna ze stylizacją wnętrza.

 

Techniczne aspekty światła nad lustrem

 

Nie koncentrujmy się jedynie na wyglądzie lampy. Zwracajmy uwagę na to, co sprawia, iż zapewnia nam ona dobre warunki do codziennej pielęgnacji. Makijaż najlepiej wykonuje się przy naturalnym świetle, którego w łazience często brakuje. Zastąpimy go oświetleniem o neutralnej temperaturze barwowej. Dzięki temu unikniemy efektu przekłamania kolorów. Decyduje o tym również współczynnik CRI, czyli współczynnik odwzorowania barw. Szukamy źródła światła, dla którego CRI jest wyższe niż 90. Im wyższy współczynnik, tym lepsze odwzorowanie barw.

Trzeba również mieć świadomość, iż w łazience panują trudniejsze warunki niż w innych pomieszczeniach. Jest w niej podwyższona wilgotność, a powierzchnie i wszelkie elementy wyposażenia wnętrza są narażone na bezpośredni kontakt z wodą. To sprawia, że oprawa oświetleniowa nad lustro musi być szczelna. Podwyższoną szczelnością charakteryzują się lampy oznaczone symbolem IP44. Są to oprawy hermetyczne, do instalacji znajdującej się wewnątrz nie przedostaje się para wodna, woda, pyły, kurz i inne zabrudzenia. To właśnie m.in. te czynniki negatywnie wpływają na żywotność oświetlenia.

 

Sposób montażu lampy

 

Lampę nad lustrem zawsze montujemy już po ułożeniu płytek na ścianie i najlepiej zawieszeniu lustra. Przy jej instalacji trzeba zachować szczególną ostrożność, aby podczas wiercenia otworów w ścianie nie uszkodzić płytek. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przy wierceniu w płytkach nie stosujemy udaru. Korzystamy z niego dopiero w momencie, kiedy przewiercimy płytkę. Oprawa nie może znajdować się w zbyt dużej odległości od lustra. Dotyczy to zarówno oświetlenia montowanego nad lustrem, jak i po jego obu bokach.

Oświetlenia łazienkowego nad lustro nie traktujemy jako oświetlenia dodatkowego, a jak podstawowe i obowiązkowe, niczym oświetlenie główne montowane na suficie. Musi mieć barwę naturalną, odpowiednio dużą moc, doskonałe odwzorowanie kolorów, a także szczelność na poziomie IP44.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE