Odmierzanie substancji płynnych
Najczęściej używanymi w kuchni składnikami w formie płynnej są woda i mleko. Stanowią one podstawę zup, owsianek, deserów i wielu innych potraw. Zazwyczaj potrzebne są w większych objętościach.
1 litr ile to mililitrów? 1000 ml. Warto wiedzieć, że cztery standardowe szklanki płynu to właśnie 1 l. Każda szklanka pomieści ok. 250 ml wody lub mleka, co po zsumowaniu da 1000 ml płynu. Objętość szklanki będzie odnosiła się również do innych płynów używanych w kuchni, takich jak olej, ocet, śmietanka czy różnego rodzaju soki.
Natomiast wiele innych substancji płynnych, których używa się w znacznie mniejszych ilościach, trudno byłoby odmierzyć za pomocą szklanki. Do ich dawkowania idealnie sprawdzą się łyżki z domowej szuflady ze sztućcami! Łyżka stołowa to 15 ml płynu, natomiast mała łyżeczka to 5 ml. Stosując tę wiedzę, z łatwością odmierzysz precyzyjną objętość sosu sojowego, syropu klonowego, soku z cytryny czy innych składników potrzebnych w mniejszych ilościach.
Ważenie bez wagi
Substancje używane w kuchni charakteryzują się różną gęstością, dlatego waga tej samej objętości produktu może być zupełnie inna. Przykładowo – szklanka oleju oraz wody to dokładnie ta sama objętość płynu. Jednak o ile szklanka wody waży 250 g, to już olej słonecznikowy będzie ważył 232 g, a inne jego rodzaje będą miały jeszcze inną wagę! Wracając do szybkiego odmierzania potrzebnych składników – idealnie, gdy przepis na ciasto, które chcemy zrobić, ma wszystkie składniki rozpisane na szklanki i łyżki. Co zrobić, kiedy tak nie jest? Jeśli składniki w przepisie podane są w gramach, warto zerknąć do podręcznej ściągawki przeliczającej te ilości na szklanki. Poniżej najpopularniejsze kuchenne składniki:
- szklanka mąki pszennej waży 160 g,
- szklanka płatków owsianych waży 110 g,
- szklanka cukru waży 200 g,
- szklanka cukru pudru waży 120 g,
- szklanka miodu waży 320 g,
- szklanka białego ryżu waży 190 g,
- szklanka kaszy jaglanej waży 180 g,
- szklanka kaszy manny waży 170 g,
- szklanka maku waży 160 g.
Niektórych produktów używamy natomiast w niewielkich ilościach i tu przyda się rozpiska ich wagi w łyżkach i łyżeczkach:
- 1 łyżka to 10 g mąki pszennej, a łyżeczka 3 g,
- 1 łyżka cukru to 13 g, a łyżeczka 5 g,
- 1 łyżka cukru pudru to 12 g, a łyżeczka 4 g,
- 1 łyżka to 13 g proszku do pieczenia, a łyżeczka 4,5 g,
- 1 łyżka to 10 g żelatyny, a łyżeczka 3 g.
Jak widać, różnice w wadze zwykłego cukru i cukru pudru są wprost niewiarygodne! Nie mając tej wiedzy, można przygotować deser o zupełnie innym stopniu słodkości. Warto mieć w kuchni podręczną ściągawkę z odmierzania produktów bez wagi, powiesić ją w widocznym miejscu i korzystać! Po pewnym czasie liczby te zapiszą się w pamięci i ważenie bez wagi stanie się wygodnym nawykiem.
Ciekawym sposobem ważenia bez wagi jest odmierzanie ilości niektórych produktów za pomocą pięści lub rozłożonej dłoni. Tym ostatnim sposobem można odmierzać porcje owoców i warzyw, dbając o to, by dziennie spożywać odpowiednią ich ilość. Nie będzie to precyzyjny pomiar, ale pozwoli wyobrazić sobie, jaka ich objętość stanowi dzienne minimum dla zdrowia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.