reklama
reklama

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post. Co mówią przepisy kościelne ?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post. Co mówią przepisy kościelne ? - Zdjęcie główne

Czy przed śniadaniem wielkanocnym można jeść mięso? | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż za moment nasze stoły uginać się będą pod ciężarem tradycyjnych dań, które podamy na wielkanocne śniadanie. Czy przygotowując się do tego ważnego święta, musimy zachować post? Co na ten temat mówi Episkopat Polski?
reklama

Polacy przygotowują się do ważnego czasu. W niedzielę, 31 marca przypada Wielkanoc, czyli najważniejsze święto chrześcijan upamiętniające misterium paschalne Chrystusa. 

To najważniejsze święta chrześcijan. Czy w wigilię Wielkanocy trzeba zachować post?

Przygotowania do Wielkanocy chrześcijanie rozpoczęli tydzień wcześniej Niedzielą Palmową, która z koli rozpoczęła Wielki Tydzień. Kończy go Triduum Paschalne, które dla wielu trwa nieprzerwanie od Mszy Wieczerzy Pańskiej w wieczór wielkoczwartkowy, aż do Nieszporów Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną.

Sam dzień Wielkanocy jest dniem radosnym, w którym świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jednak dni poprzedzające to święto to szczególny czas zadumy i refleksji nad własnym życiem. Dla niektórych jest to również czas oczyszczenia i postu. I tu często rodzi się dylemat, czy jest on obowiązkowy, czy też nie? Dokładnie wyjaśniają to przepisy kościele. Sprawa jest jasna. 

reklama

Wielki Piątek to dzień męki i ukrzyżowania Chrystusa i zarazem jeden z najważniejszych dni w Kościele Katolickim, kiedy to nieodprawiane są mszę święte, a  zamiast tego odbywa się Droga Krzyżowa. To też jeden z dwóch dni (drugi to Środa Popielcowa), kiedy powinniśmy zachować ścisły post. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa (z wyjątkiem ryb) i ograniczeniu posiłków. Obowiązuje wszystkich pełnoletnich do rozpoczęcia 60. roku życia. Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Jego zasady określa Kodeks prawa kanonicznego:

„Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty". 

reklama

Wielka Sobota. Czy w nią również obowiązuje post? 

Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o Wielką Sobotę, kiedy to święcimy pokarmy, które później kładziemy na świątecznym stole. Zgodnie z przepisami kościelnymi, katolików tego dnia nie obowiązuje post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Oznacza to, że zjedzenie mięsa tego dnia nie jest grzechem. Mimo tego Episkopat Polski zaleca, aby w sobotę powstrzymać się od spożywania takich pokarmów. 

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca – przypomina Episkopat. 

reklama

Jak dodaje, tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama