Właściciele zwierząt mogą otrzymać dofinansowanie na wykonanie trzech zabiegów. Trzeba się jednak śpieszyć, ponieważ realizacja ogólnopolskiego programu trwa tylko do końca listopada. Jej celem jest zapobieganie bezdomności zwierząt.
Masz psa czy kota? Te zabiegi możesz teraz wykonać za darmo!
Dobrej jakości karma, szczepienia, witaminy, a w razie choroby wizyta u lekarza weterynarii – każdy, kto posiada jakiegokolwiek zwierzaka wie, że wiążę się to również z określonymi – niemałymi dodajmy – kosztami. Dlatego, jeżeli jest możliwość otrzymania dofinansowania na pewne zabiegi, to szkoda nie sięgać po te pieniądze. A dostać można nawet 500 złotych. Musimy jednak wiedzieć, że nie jest to comiesięczna pomoc, ale jednorazowa – na zabieg chipowania, kastracji oraz sterylizacji psów i kotów.
Aby otrzymać dofinansowanie, właściciele zwierząt muszą najpierw spełnić kilka warunków. Przede wszystkim o pieniądze należy wnioskować do gminy, w której płacimy podatki (ew. możemy przedstawić zaświadczenie o statusie studenta lokalnej uczelni). Ponadto czworonóg musi posiadać książeczkę zdrowia, w której są udokumentowane szczepienia, m.in. przeciwko wściekliźnie. Musimy również wiedzieć, że warunkiem wykonania zabiegu jest zachipowanie zwierzaka. Oczywiście w tym przypadku również nie poniesiemy żadnych opłat.
Jeżeli chodzi o czworonogi, to muszą mieć min. 6 miesięcy. Nie mogą u nich również występować żadne przeciwwskazania do ogólnego znieczulenia przed zabiegiem.
Co do kwoty dofinansowania – jest ona zależna od tego, w jakim mieście będzie wykonywany zabieg. Możemy otrzymać od 100 do 500 złotych, jednak pieniędzy nie otrzymamy do ręki – trafią one go gabinetu, który zajmował się naszym pupilem.
"500 plus na kota i psa" nie w każdej gminie. Niektóre samorządy mają swoje lokalne programy
Program koordynują samorządy i to one decydowały, czy włączyć się do tej ogólnopolskiej akcji. Jeżeli więc chcecie wziąć u niej udział, przede wszystkim powinniście się upewnić, że gmina do niej dołączyła. Jeżeli tak, to warto wypytać o szczegóły, ponieważ mogą one się nieznacznie różnić. Warto również dopytać, w jakich gabinetach zabiegi mogą być wykonane, czy we wszystkich, które znajdują się w danym mieście, czy tylko w tych, które mają podpisane umowy z gmin lub z miastem.
Jeżeli jednak w mieście, w którym mieszkacie, urzędnicy nie słyszeli o "500 plus na kota i psa", nie warto się poddawać. Wiele miast ma swoje lokalne akcje – na przykład Słupsk, Zgierz, czy Łódź.
Łódź ma własny, autorski program sterylizacji lub kastracji psów i kotów - poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Miasta. – Każdego roku Rada Miejska w Łodzi przyjmuje "Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Łodzi". Środki, przyznawane w jego ramach, nie są przekazywane w gotówce, zainteresowanie taką formą pomocy jest bardzo duże
– poinformowali nas pracownicy biura.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.