Reklama

Reklama

Prezydent Miasta Siedlce wręczył Aleksandrie 2020

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Sebastian Gumiński MOK

Prezydent Miasta Siedlce wręczył Aleksandrie 2020  - Zdjęcie główne

foto Sebastian Gumiński MOK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości siedleckie W Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbyła się uroczystość wręczenia "Aleksandrii" - nagród Prezydenta Miasta Siedlce.

Reklama

„Aleksandria” to prestiżowa nagroda Prezydenta Miasta Siedlce, ufundowana po raz pierwszy w 1996 roku. W tym roku obchodzony jest jubileusz 25- lecia Aleksandrii. Przez to ćwierćwiecze wręczono 181 statuetek, odebrało ją 134 mężczyzn, 38 kobiet, 5 małżeństw, 4 instytucje - wyróżniając tym samym osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia, takich jak gospodarka, pomoc społeczna, edukacja, kultura, sport, ochrona dziedzictwa narodowego, polityka, polityka socjalna.

Nagroda nosi historyczną dla naszego miasta, nazwę „Aleksandria”. Przypomina osiemnastowieczny rozkwit Siedlec pod rządami księżnej Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej. Za jej sprawą powstały wówczas w Siedlcach najważniejsze, do dziś istniejące obiekty architektoniczne z ratuszem i pałacem na czele. Księżna była miłośniczką i mecenasem sztuki, założycielką pięknego parku, który w okrojonej formie przetrwał do dzisiaj i który także nosi nazwę „Aleksandria”.

Od 2007 roku przyznawane są także "SuperAleksandrie". Jest to najwyższe tego rodzaju wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta Miasta Siedlce, wyłącznie osobom czy instytucjom, które swoim codziennym życiem, pracą i zaangażowaniem niosą chlubę naszemu miastu i mieszkańcom, ale w swoim dorobku mają już nagrodę „Aleksandrii”. Do tej pory uroczyście wręczono w  mieście 8 takich nagród. W kwietniu tego roku nagrodę "SuperAleksandrii" odebrała Jadwiga Madziar, która przez 25 lat, jako dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach dbała o rozwój siedleckiego czytelnictwa.

Podczas środowej uroczystości w fotelu laureata zasiadło 11 znamienitych osób i oraz przedstawiciel jednej instytucji.

Lista Laureatów:

Mirosław Leśkowicz (nagrodzony SuperAleksandrią)

Joanna Like

Przemysław Kozak

Hanna Wilk-Manowiec

Małgorzata Medak

Jerzy Osiak

Robert Borkowski

Janusz Mazurek

Siedlecki Uniwersytet Trzeciego Wieku - SUTW

Michał Oździński

Marcin Kulicki

Stefan Jeznach

 

W trakcie uroczystości miał miejsce koncert w wykonaniu: Julii Węglewicz – skrzypce, wokal; Anny Baj - fortepian oraz Daniela Sagalovskiego – fortepian.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy