„Aleksandria” to prestiżowa nagroda Prezydenta Miasta Siedlce, ufundowana po raz pierwszy w 1996 roku. W tym roku obchodzony jest jubileusz 25- lecia Aleksandrii. Przez to ćwierćwiecze wręczono 181 statuetek, odebrało ją 134 mężczyzn, 38 kobiet, 5 małżeństw, 4 instytucje - wyróżniając tym samym osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia, takich jak gospodarka, pomoc społeczna, edukacja, kultura, sport, ochrona dziedzictwa narodowego, polityka, polityka socjalna.
Nagroda nosi historyczną dla naszego miasta, nazwę „Aleksandria”. Przypomina osiemnastowieczny rozkwit Siedlec pod rządami księżnej Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej. Za jej sprawą powstały wówczas w Siedlcach najważniejsze, do dziś istniejące obiekty architektoniczne z ratuszem i pałacem na czele. Księżna była miłośniczką i mecenasem sztuki, założycielką pięknego parku, który w okrojonej formie przetrwał do dzisiaj i który także nosi nazwę „Aleksandria”.
Od 2007 roku przyznawane są także "SuperAleksandrie". Jest to najwyższe tego rodzaju wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta Miasta Siedlce, wyłącznie osobom czy instytucjom, które swoim codziennym życiem, pracą i zaangażowaniem niosą chlubę naszemu miastu i mieszkańcom, ale w swoim dorobku mają już nagrodę „Aleksandrii”. Do tej pory uroczyście wręczono w mieście 8 takich nagród. W kwietniu tego roku nagrodę "SuperAleksandrii" odebrała Jadwiga Madziar, która przez 25 lat, jako dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach dbała o rozwój siedleckiego czytelnictwa.
Podczas środowej uroczystości w fotelu laureata zasiadło 11 znamienitych osób i oraz przedstawiciel jednej instytucji.
Lista Laureatów:
Mirosław Leśkowicz (nagrodzony SuperAleksandrią)
Joanna Like
Przemysław Kozak
Hanna Wilk-Manowiec
Małgorzata Medak
Jerzy Osiak
Robert Borkowski
Janusz Mazurek
Siedlecki Uniwersytet Trzeciego Wieku - SUTW
Michał Oździński
Marcin Kulicki
Stefan Jeznach
W trakcie uroczystości miał miejsce koncert w wykonaniu: Julii Węglewicz – skrzypce, wokal; Anny Baj - fortepian oraz Daniela Sagalovskiego – fortepian.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.