reklama
reklama

Rekalkulacja składki OC – czym jest, na czym polega?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rekalkulacja składki OC – czym jest, na czym polega? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANETo, że masz opłacone ubezpieczenie OC wcale nie oznacza, że ubezpieczyciel nie może zmienić wysokości składki. Taka sytuacja ma miejsce w kilku przypadkach i może powodować konieczność dopłaty lub wiązać się ze zwrotem zapłaconej nadwyżki. Tak w skrócie działa rekalkulacja OC – dowiedz się więcej o tym procesie.
reklama

Rekalkulacja OC jest pojęciem, które pojawia się w przepisach dotyczących obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ponownego przeliczenia wysokości składki – zwykle wtedy, gdy doszło do zmiany ryzyka ubezpieczeniowego związanego z danym kierowcą.
Rekalkulacja OC – co to jest?
Mianem rekalkulacji składki określa się ponowne przeliczenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia wówczas czynniki, które uległy zmianie. Mogą to być m.in.:
    • zmiana miejsca zamieszkania,
    • zmiana stanu cywilnego.
Po ponownym przeliczeniu składki ubezpieczyciel ma prawo żądać dopłaty albo dokonuje zwrotu wpłaconej nadwyżki.
Kiedy ubezpieczyciel przeprowadza rekalkulację składki?
To ubezpieczyciel decyduje o tym, kiedy dokona ponownego przeliczenia ceny polisy. Najczęściej jednak rekalkulacja OC dotyczy dwóch sytuacji:
    • nabycia pojazdu z ważnym ubezpieczeniem wykupionym przez zbywcę,
    • podania nieprawdziwych danych w momencie podpisywania umowy.
Warto przy tym podkreślić, że rekalkulacja składki związana z pierwszym przypadkiem zachodzi znacznie częściej. Wówczas kierowca ma szansę na uzyskanie zwrotu lub musi liczyć się z dopłatą do obowiązującej polisy.
Dopłata do składki OC po rekalkulacji – przykład
Przeprowadzona rekalkulacja składki OC może wskazać na dopłatę wówczas, gdy nowym właścicielem auta jest młody kierowca – z niedawno uzyskanymi uprawnieniami, niemający żadnych zniżek, mieszkający w dużym mieście. Oczywiście znaczenie ma również to, z jakim ryzykiem ubezpieczeniowym wiązał się sprzedawca auta. Jeśli był kierowcą doświadczonym i mieszkającym w małym mieście, wówczas prawdopodobieństwo dopłaty do składki jest spore.
Zwrot części składki po rekalkulacji – przykład
Rekalkulacja składki OC może zadziałać na korzyść nabywcy pojazdu. Na zwrot może liczyć kierowca, który – dla ubezpieczyciela – wiąże się z mniejszym ryzykiem. Najczęściej dotyczy to osób, które samochód z ważną polisą nabywają od młodszego kierowcy, mieszkającego w większym mieście. Nie bez znaczenia jest też wysokość przyznanych zniżek za bezszkodową jazdę.
Niekorzystna rekalkulacja OC – co dalej?
Rekalkulacja składki zadziałała na twoją niekorzyść? Do wyboru masz dwie drogi:
    • dopłacić wskazaną kwotę,
    • zrezygnować z polisy.
Ta druga opcja może okazać się korzystniejsza, o ile wcześniej sprawdzisz konkurencyjne oferty. Z pomocą przychodzi kalkulator OC dostępny w ubezpieczeniowym serwisie porównywarkowym. Wystarczy wpisać swoje dane i samochodu, aby w ciągu kilku chwil otrzymać informację zwrotną. Potem nie pozostaje nic innego jak uzyskane ceny porównać ze składką po rekalkulacji i wybrać najtańszą ofertę.
Pamiętaj! Jeśli rezygnujesz z OC zbywcy auta, dokonaj wypowiedzenia umowy. Należy złożyć ją pisemnie. Ubezpieczyciel ma obowiązek przyjąć twój wniosek.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama