Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 26 kwietnia 2018 roku o godzinie 18:00 w Galerii Fotografii Fokus MOK, przy ulicy Pułaskiego 7.
Na wystawę składa się ok. 20 wielkoformatowych fotografii. Zostały one wybrane spośród tysięcy zdjęć, jakie autor wykonał w ciągu blisko 10 lat na terenach Puszczy Knyszyńskiej.
Tytuł "Żubry. Światło i Cień" celnie oddaje zamysł autora wystawy. Żubry, światło, cień to trzej równoprawni, by nie powiedzieć dopełniający się, bohaterowie każdej fotografii. Nawet jeśli wydaje się, że sylwetka żubra dominuje, to jest to zamierzone, bo dopiero dopełnione rozżarzoną kulą wschodzącego lub zachodzącego słońca powstają emocjonalne kadry. Innym razem to właśnie słońce wraz z kreowanymi przez siebie cieniami wybija się ponad majestat zwierząt. Kiedy indziej bohaterowie zespalają się w idealnej harmonii, nikomu nie dając pierwszeństwa, ani nikogo nie spychając na daleki plan...
Na tej wystawie nie zobaczymy żubra takim, jakim każdy go widzi. Nie jest ona także fotograficznym zapisem zachowań, obyczajów czy choćby urody tych zwierząt. Prezentowane fotografie są bardzo indywidualną interpretacją relacji majestatycznych żubrów z otaczającym je pejzażem. Relacji, które zafascynowany autora tak bardzo, że postanowił je uwiecznić i nadać im samodzielny byt. Na zdjęciach Michała Kościa istotne są przede wszystkim nastrój i emocje, dzięki czemu kreują one tak unikalny – trochę tajemniczy, a trochę mroczny i niepokojący – klimat wystawy.
Michał Kość - fotoreporter, fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1988 roku zawodowo zajmuje się fotografią prasową, współpracuje z mediami ogólnopolskimi oraz Polską Agencją Fotografów FORUM i Agencją Fotograficzną WSCHÓD. W portfolio ma liczne publikacje, w tym w prestiżowych tytułach opiniotwórczych – m.in. Polityka, Wprost, Newsweek, Gazeta Wyborcza, magazynach podróżniczych – m.in. National Geographic Traveler, Witaj w Podróży, Podróże oraz w prasie kobiecej. Uczestnik wielu przedsięwzięć fotograficznych oraz wystaw fotografii prasowej i przyrodniczej, w tym trzech wystaw indywidualnych: „Żubr – puszcz imperator" w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie i Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie; „Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej" w Muzeum Ziemi w Warszawie, oraz „Żubry. Światło i Cień" w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku. Prywatnie miłośnik przyrody oraz bliskich i dalekich podróży, wielbiciel kotów wszelkiej maści i pikantnej kuchni azjatyckiej.
Wystawa czynna do 18 maja 2018 r.