– Pozyskaliśmy dwóch nowych inwestorów. To Intel Capital i SET Ventures. Do tego Innovation Nest, czyli trzeci inwestor, którego mieliśmy do tej pory – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Artur Hanc, prezes firmy Elmodis. – Cała inwestycja opiewa na prawie 5 mln dol., więc to dla spółki technologicznej na tym etapie duży zastrzyk pieniędzy na rozwój i na budowanie zespołu. Fundusze wnoszą również technologię i wsparcie w zakresie budowy tej technologii długoterminowo. Intel znany jest z tego, że jest to mocna firma technologiczna. To chcemy wykorzystać w budowaniu wartości naszej spółki.
Krakowska spółka technologiczna Elmodis to jeden z dziesięciu start-upów, które jesienią 2016 roku zostały wybrane przez fundację Startup Poland spośród przeszło 200 firm do zaprezentowania swoich projektów prezydentowi. Firma stworzyła system pozwalający zwiększyć efektywność maszyn przemysłowych: pomp, wentylatorów, kompresorów czy pasów transmisyjnych. Pomaga on zapobiegać awariom maszyn, obniżać koszty napraw oraz oszczędzać energię elektryczną. To zintegrowany system – zarówno urządzenia diagnostyczne, jak i oprogramowanie – dzięki któremu producenci silników elektrycznych i innych maszyn napędzanych energią elektryczną w czasie rzeczywistym mogą monitorować ich działanie.
Inwestorami spółki zostali Intel Capital – amerykański fundusz inwestycyjny, SET Ventures, holenderski fundusz venture capital, który inwestuje głównie w sektor energetyczny, oraz polski Innovation Nest. Łącznie zainwestują w Elmodis blisko 20 mln zł.
– Jesteśmy w tej chwili zorientowani na to, żeby budować wartość spółki poprzez pozyskiwanie nowych klientów i nowych rynków, więc widzimy tutaj po pierwsze możliwość wsparcia rozwoju technologicznego, która pozwoli nam na szybsze skalowanie produktu, a po drugie zdobywanie nowych rynków, nie tylko europejskich, lecz także amerykańskiego rynku, w którym pomoże nam Intel – przewiduje Hanc.
Sektory przemysłu, w których może być wykorzystane rozwiązanie spółki, to produkcja, energetyka, górnictwo, a także przemysł petrochemiczny. Jednak największe szanse – zwłaszcza wśród klientów zagranicznych – Elmodis upatruje w branży automotive.
– Branża automotive jest w zakresie liczby maszyn i możliwości skorzystania z naszych technologii bardzo chłonna. Zmieniający się rynek produkcji samochodów i wprowadzanie nowych technologii powodują, że jest tam dla nas bardzo dużo miejsca. Dodatkowo dziś klienci są nastawieni na wprowadzanie nowych technologii i analizę big data – informuje prezes Elmodis. – W tej chwili staramy się wykorzystać najbliższych sąsiadów, czyli Niemcy, Czechy, ale rynkiem, nad którym pracujemy i na który chcemy w następnym roku wejść, to Stany Zjednoczone ze względu na ilość przemysłu i miejsca, gdzie rzeczywiście możemy ten przemysł wspomóc.
Firma Elmodis powstała w 2015 roku. Obecnie zatrudnia ok. 30 pracowników, głównie inżynierów i specjalistów w zakresie monitorowania i optymalizacji pracy maszyn. Firma zapewnia, że zakład, w którym pracuje tysiąc maszyn na prąd, może dzięki zastosowaniu rozwiązania Elmodis zaoszczędzić nawet 40 mln zł rocznie na kosztach energii elektrycznej i naprawach.