reklama
reklama

Więcej niż praca w powiecie siedleckim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pexels

Więcej niż praca w powiecie siedleckim - Zdjęcie główne

Na Mazowszu działa obecnie 59 tego rodzaju przedsiębiorstw społecznych | foto pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dzieje się wokół SiedlecAlicja Zasuwik, pomysłodawczyni Spółdzielni Socjalnej “Zioła Siedleckie”, udowodniła, że założenie przedsiębiorstwa społecznego może być odpowiedzią na potrzebę zmian zarówno w życiu zawodowym, jak i w najbliższej okolicy.
reklama

Kariera przedsiębiorcy społecznego polega na prowadzeniu organizacji, w której najważniejsi są ludzie. Z danych departamentu Ekonomii Społecznej z 20243 roku wynika, że na Mazowszu działa obecnie 59 tego rodzaju przedsiębiorstw społecznych, a w całej Polsce 942. Wypracowany w nich zysk nie jest celem samym w sobie, tylko drogą do sfinansowania celu społecznego. Zarobione pieniądze służą osobom, które potrzebują pomocy i tworzą miejsca pracy jak np. pralnia zatrudniająca osoby niepełnosprawne czy piekarnia, w której pracują osoby doświadczające kryzysu. Przedsiębiorstwa społeczne tworzą i utrzymują nowe miejsca pracy, tak aby w jak największym stopniu wspierać społeczność lokalną i rozwiązywać jej problemy.

Zdaniem Alicji Zasuwik, pomysłodawczyni Spółdzielni Socjalnej “Zioła Siedleckie”, tego rodzaju praca jest idealna dla osób, które chcą pomagać innym, a jednocześnie nie boją się wyzwań i są gotowe na poszukiwanie rozwiązań, które sprawdzą się w realiach rynkowych. 

reklama

Jej spółdzielnia oferuje susze ziołowe i owocowe, bogato zdobione pierniki oraz rękodzieło. W organizacji zatrudniane są osoby niesłyszące, a cały wypracowany zysk przeznaczany jest przede wszystkim na utrzymanie stanowisk pracy. – W naszym przypadku zaczęło się od tego, że osoby niesłyszące zrzeszone w Polskim Związku Głuchych – podopieczni organizacji w naszym regionie – miały problem ze znalezieniem pracy.  Postanowiliśmy, więc założyć spółdzielnie, w której osoby niesłyszące znajdą pracę. Sam pomysł na zioła i pierniki wziął się z moich osobistych zainteresowań zielarskich i cukierniczych – mówi Alicja Zasuwik. – W dawnych czasach moja babcia dostarczała takie zioła do punktu skupu, więc postanowiliśmy wrócić do tych doświadczeń i spróbować swoich sił. Udało się. Zaczęliśmy też wypiekać tradycyjne, korzenne ciasteczka piernikowe, które malowały i ozdabiały osoby głuche, niezwykle sprawne manualnie i z wielkim wyczuciem wizualnym, ponieważ w ten sposób odbierają świat. Podkreślić należy, że nasze przedsiębiorstwo społeczne powstało dzięki wsparciu finansowemu Siedleckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, a wsparcia merytorycznego, biznesowego udzielił nam pan Mirosław Angielczyk, właściciel firmy „Dary Natury” – dodaje Alicja Zasuwik.

reklama

Przedsiębiorstwa społeczne, które chcą zarabiać i rozwijać swoją działalność muszą konkurować z firmami nastawionymi głównie na zysk. W celu wzmocnienia ich pozycji na rynku rząd uruchomił wsparcie dla przedsiębiorców społecznych w postaci szeregu korzyści, ulg i ułatwień. Siedlecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oferuje jednorazowe środki na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy oraz pomoc w rozwoju potencjału organizacji. Urzędy Pracy refundują część wynagrodzenia pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówi Robert Dzięgielewski z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Dodatkowo, przedsiębiorca społeczny może starać się o wsparcie finansowe od PEFRON na sfinansowanie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami lub skorzystać z programu "Przedsiębiorstwo społeczne +". Firmy społeczne mogą również starać się o zlecenia poprzez udział w przetargach dedykowanych podmiotom ekonomii społecznej lub startować w przetargach otwartych także dla firm komercyjnych.

reklama

Osoby zakładające przedsiębiorstwo społeczne mogą liczyć na pomoc ze strony organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką ekonomii społecznej oraz instytucji państwowych.  Wsparcie i konsultacje organizacji pozarządowych dla osób zakładających przedsiębiorstwa społeczne są bezpłatne – wystarczy się do nich zgłosić. Mieszkańcy Mazowsza mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez m.in. Fundację Fundusz Współpracy, Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE), Stowarzyszenie BORIS, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO), Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego (CISI) oraz SOKiAL.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama