reklama
reklama

Historia gminy Siedlce. To już 50 lat istnienia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: web

Historia gminy Siedlce. To już 50 lat istnienia - Zdjęcie główne

ierwszym naczelnikiem gminy był Tadeusz Szczech | foto web

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dzieje się wokół Siedlec Niedawno gmina Siedlce obchodziła 50-lecie swojego istnienia.
reklama

Decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie w 1973 roku gmina Siedlce została powołana jako terenowy organ administracyjny.

Gminy zajęły miejsce gromad Rad Nadzorczych, które do 1972 roku były najmniejszą jednostką samorządu terytorialnego. Pierwsza siedziba urzędu  znajdowała się przy ul. Tadeusza Kościuszki 7 w Siedlcach – dziś jest to budynek Archiwum Państwowego.

Pierwszym naczelnikiem gminy był Tadeusz Szczech, który z rąk Mariana Romaniuka przyjął akt erekcyjny, a na podstawie tego dokumentu powołano gminę Siedlce.  Ciekawym zestawieniem jest fakt, że przez trzy kadencje rada gminy liczyła po 45 radnych, dopiero kadencja lat 1990-1994 zmniejszyła liczbę radnych do 22, aż do roku 2002, wtedy liczba radnych wynosiła już 15.

W skład gminy niezmiennie od lat wchodzi 35 sołectw, które, formując nierozerwalne terytorium, otaczają miasto Siedlce. W 1974 roku na terenie gminy działało aż 26 punktów bibliotecznych, 4 świetlice, 5 klubów Ruchu i 4 kluby Rolnika. Obecnie są to: 1 biblioteka i 4 filie, jeden Dzienny Dom Seniora i aż 19 świetlic wiejskich z dwudziestą w budowie.

Po zmianach w marcu 1990 roku gmina, działając poprzez swoje organy, zaczęła wykonywać zadania własne oraz zlecone przez administrację rządową. Tym samym władze gminy przejęły na własność mienie i stanowiły o zarządzaniu. Kolejna zmiana nastąpiła za rządu Jerzego Buzka w 1999 roku, kiedy to przywrócono trójstopniowy podział władzy.

Gmina swoją historią sięga czasów dawnych. Nazwisko pierwszego wójta Stanisława Maciuska zapisano na rok 1580. 

Herb gminy zawiera elementy godła Rawicz – znajduje się na nim siedząca na niedźwiedziu dziewczyna; biała flaga symbolizująca otaczające gminę rzeki, a także skrzyżowane szable będące nawiązaniem do bitwy rozegranej pod Iganiami.

Pruszyn słynie z najstarszej w gminie Siedlce parafii, zaś Stok Lacki z okazałego pałacu - położonym przy trasie z Siedlec do Łosic. Kolejnym punktem
historycznym na mapie gminny jest pomnik upamiętniający zwycięską bitwę pod Iganiami. A miejscem, którym po stu latach na nowo gmina może się pochwalić jest odnowiony w tym roku Dwór w Ostrówku – należący niegdyś do Stanisława Lipińskiego.

Przydrożne kapliczki, cmentarze parafialne, kościoły, miejsca pamięci i zabytkowe posiadłości pokazują jak bogata historycznie jest gmina i jak ważna dla mieszkańców jest pamięć i tożsamość. Choć w tym roku świętujemy 50 –lecie powołania Gminy Siedlce, to wszyscy mają świadomość, że jej kultura, tradycja i historia sięga czasów o wiele bardziej odległych.

Obecnie gmina Siedlce liczy ponad 19 tysięcy mieszkańców.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama