W Zakładzie Karnym w Siedlcach zakończono program „Jesień życia”, skierowany do osadzonych powyżej 60. roku życia oraz osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną. Celem inicjatywy było zagospodarowanie czasu wolnego w sposób rozwijający umiejętności społeczne i poznawcze. Uczestnicy programu ćwiczyli pamięć, poszerzali zasób słownictwa, rozwijali zainteresowania oraz doskonalili sprawność manualną.
Program powstał z myślą o grupie osadzonych, którzy rzadko angażują się w klasyczne działania resocjalizacyjne. W jego podstawach teoretycznych uwzględniono Teorię Zachowań Problemowych, zgodnie z którą zachowania ryzykowne wynikają z niezaspokojonych potrzeb psychologicznych i społecznych. Dzięki zajęciom osadzeni mogli znaleźć alternatywne sposoby radzenia sobie z trudnościami, co przyczyniło się do poprawy ich samopoczucia oraz zmniejszenia napięcia psychicznego.
- Program został skierowany dla osadzonych powyżej 60 roku życia ze względu na brak innych aktywności takiej grupy osadzonych. Ta grupa osadzonych rzadko jest chętna na jakiekolwiek programy resocjalizacji, które głównie opierają się na uczeniu pewnych kwestii niwelujących ich deficyty. Również osadzeni z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną, którzy nie mogą do końca w pełni korzystać ze wszystkich form resocjalizacji będą mogli pozytywnie spędzić czas w warunkach izolacji penitencjarnej, a tym samym poczuć się równie ważnym, jak każdy inny osadzony - mówi ppor. Grabowska Monika.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.