Leon Barszczewski zasłynął jako fotograf i badacz Azji Środkowej. W ostatnich dwudziestu latach XIX w. oraz w pierwszym dziesięcioleciu XX w. wykonał tysiące fotografii, których część zachowała się w postaci szklanych negatywów. Przedstawiają jego rodzinę, Siedlce, Warszawę oraz przyrodę i ludność Azji Środkowej i Chin. Na wystawie zaprezentujemy wybrane fotografie. Ukazują one życie jego rodziny w Samarkandzie i w Siedlcach, w których spędził ostatnie lata życia, a także piękno azjatyckich krajobrazów i tamtejszą ludność.
Igor Strojecki, prawnuk Barszczewskiego, zainicjował powstanie ekspozycji i mocno zaangażował się w jej przygotowanie. Podczas wernisażu wygłosi prelekcję „Nieznane fotografie Leona Barszczewskiego”. Opowie o jego spuściźnie fotograficznej, której duża część, ukazująca podróże po dawnym Emiracie Buchary, znana jest już od wielu lat – była prezentowana na licznych wystawach oraz w publikacjach prelegenta. Tematem prelekcji będzie też dotychczas nieznana część zbioru w postaci szklanych negatywów. Do niedawna przechowywał ją były prezes Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 2022 r. trafiła ostatecznie do zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie. Unikatowe zdjęcia ukazują Azję Środkową, Baku w Azerbejdżanie, Harbin w Chinach, a także Siedlce, wschodnią część Mazowsza oraz niemal niezmieniony do dziś kościół kamedulski w Lesie Bielańskim w Warszawie. Ta grupa zdjęć będzie tematem prelekcji. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane nieznane dotąd fotografie, które nie zostały umieszczone na wystawie.
Wystawa będzie czynna do 22 czerwca 2025 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.