Palma wielkanocna, obecna w polskiej tradycji od wieków, symbolizuje triumf życia nad śmiercią, radość i nadzieję związaną ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Wierzono, że wykonane z wierzbowych gałązek, bukszpanu, suszonych kwiatów i bibułkowych ozdób palmy mają moc ochronną, a ich poświęcenie w Niedzielę Palmową przynosi błogosławieństwo na cały rok. Tworzenie palm to także doskonała okazja do rodzinnego działania, łączącego pokolenia we wspólnej pracy.
Tradycja w praktyce – inspiracje z całej Polski
Podobne konkursy cieszą się dużą popularnością w wielu miejscowościach. W Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siedliskach każdego roku prezentowane są imponujące palmy, nierzadko mierzące kilka metrów wysokości. W innych regionach do ich tworzenia angażują się nie tylko dzieci, ale całe rodziny i szkolne klasy, co dodatkowo podkreśla wspólnotowy charakter tego zwyczaju.
Czas na twórczość
Parafia Ducha Świętego w Siedlcach już teraz zachęca młodych uczestników do poszukiwania pomysłów i zbierania materiałów potrzebnych do stworzenia własnej palmy. Liczyć się będzie nie tylko rozmiar, ale również estetyka wykonania i wykorzystanie tradycyjnych technik. To niepowtarzalna okazja, by połączyć kreatywność z dziedzictwem i wnieść swój wkład w pielęgnowanie pięknych wielkanocnych obrzędów.Organizatorzy zapowiadają również atrakcyjne nagrody dla zwycięzców.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.