Wizja reżysera polegała na tym, by pokazać ludzi wierzących, modlitwa i stałe obcowanie z Bogiem pomagają udźwignąć im cierpienie. Bohaterowie tego dokumentu pochodzą z różnych stron świata, pozornie niewiele ich łączy, jednak to właśnie wiara i marzenie o pokoju to wspólny mianownik wszystkich przedstawionych historii. Jak się okazuje słowo ,,pokój” możemy rozumieć w sposób wielowymiarowy.
Film został podzielony na kilka części. Opowiada o cierpieniu dotkniętych wojną za naszą wschodnią granicą Ukraińców i Polaków zamieszkujących od lat tamtejsze tereny. Jednym z miejsc odwiedzonych przez twórców filmu był Krzemieniec, rodzinna miejscowość Juliusza Słowackiego, gdzie wciąż można usłyszeć nasz ojczysty język. Piekła wojny doświadczają dzieci i dorośli. Zdecydowali się zostać w kraju, codziennie swój dzień zaczynają i kończą modlitwą o pokój.
Widzowie poznali również historię pewnego małżeństwa. Para boryka się z chorobami i niepełnosprawnością. Rodzi się w nich pragnienie, by chociaż raz w życiu odwiedzić sanktuarium w Medjugorie. Dzięki pomocy dobrych ludzi marzenia o podróży stają się rzeczywistością. W świętym miejscu bohaterowie tej części reportażu myślą o sensie swojego cierpienia, chcą je ofiarować za świat.
O pokoju na świecie myślą też księża pallotyni działający na misjach w Korei. Wierzą, że dzięki silnej wierze zjednoczenie Korei Północnej i Południowej nie jest wyłącznie mrzonką. Rozpowszechniają kult maryjny, docierają do wiernych z którymi spędzają dużo czasu w świątyniach i prywatnie. Wspólnota liczy kilka tysięcy osób. Księża z Korei odwiedzają Polskę i są zachwyceni ideą Solidarności.
Film składa się z wielu historii prostych, prawdziwych ludzi, którzy wierzą i pamiętają, że podstawowym prawem a zarazem marzeniem każdego jest pokój na świecie. Nie oznacza to wyłącznie złożenia broni, ale również wybranie określonego stylu życia i działania także na innych polach niż front.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.