reklama
reklama

Siedlce: Seniorzy spotkali się z policjantami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Policja Siedlce

Siedlce: Seniorzy spotkali się z policjantami - Zdjęcie główne

Spotkanie zgromadziło wielu seniorów i nie tylko | foto Policja Siedlce

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec3 kwietnia policjanci KMP Siedlce brali udział w spotkaniu „Seniorze, bądź bezpieczny”, które zostało zorganizowane w świetlicy w Grabianowie, gdzie przedstawili schemat działania przestępców i sposoby zapobiegania przestępstwom na szkodę seniorów.
reklama

Mundurowi podczas spotkania przedstawili najczęstsze zagrożenia, jakie czyhają na seniorów oraz porady, jak nie dać się oszukać m.in. metodą „na wnuczka”, gdzie oszuści podając się za bliską osobę czy policjanta/prokuratora próbują zdobyć zaufanie osób starszych, a następnie wyłudzić od nich możliwie największą sumę pieniędzy. Schemat działania przestępców zazwyczaj wygląda podobnie. Wyszukują oni w książkach telefonicznych numery osób, których imiona są popularne wśród starszego pokolenia i dzwonią na numery stacjonarne. Przestępca tak prowadzi rozmowę, że starsi ludzie informują go, gdzie przechowują swoje oszczędności.

Przestępca zakłada kilka wariantów:

  • jeżeli uzyska informację, że senior swoje oszczędności trzyma w domu, poleca mu spakować je do koperty/reklamówki i przekazać osobie, która się po nie zgłosi („znajomemu” krewnego, kurierowi lub taksówkarzowi), który w ciągu kilkudziesięciu minut zjawia się w mieszkaniu,
  • jeżeli dowie się, że senior ma konto w banku z dostępem przez internet, poleca mu podać login i hasło do tego konta lub przelać oszczędności na wskazany przez niego rachunek,
  • jeżeli natomiast starsza osoba ma pieniądze ulokowane w banku, ale bez dostępu do bankowości elektronicznej, przestępca nalega, aby udał się do banku, wypłacił gotówkę, a następnie przekazał ją lub przelał pieniądze na wskazane konto bankowe.
Cały czas prowadzone są kampanie społeczne na rzecz bezpieczeństwa seniorów, ostatnia z nich to #ZnamTeNumery. Robimy co możemy, ale bardzo dużo zależy od najbliższych osób seniorów. To oni mają największy wpływa na swoich rodziców czy dziadków.

reklama

Ważne jest żeby ich cały czas edukować, tłumaczyć i utożsamiać z sytuacjami, które mogą ich spotkać. Warto jest także zastosować kilka prostych zasad jak:

  • Ustalenie z najbliższymi hasła – klucza,
  • Tłumaczenie seniorom, by nie ufali osobie do nich dzwoniącej tylko zawsze sprawdzali z kim rozmawiają,
  • Tłumaczenie, by nie wierzyli obcemu, że rozmowa jest poufna i nie mogą o niej nikomu powiedzieć,
  • By nie podawali żadnych numerów, loginów i haseł,
  • By nie klikali w żadne linki i nie odpowiadali na nieznane sms-y,
  • By byli czujni w każdej sytuacji,
  • By mieli stworzona listę wsparcia osób, którym ufają i zawsze mogą do nich zadzwonić i się poradzić,
  • By znali i mieli w widocznym miejscu numer do swojego dzielnicowego i dzwonili do niego w sytuacjach zagrożenia.
Należy również pamiętać, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nigdy też nie dzwonią do mieszkańców, aby zaproponować im udział w prowadzonych przez nich działaniach. We wszystkich podejrzanych lub wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama