Mundurowi podczas spotkania przedstawili najczęstsze zagrożenia, jakie czyhają na seniorów oraz porady, jak nie dać się oszukać m.in. metodą „na wnuczka”, gdzie oszuści podając się za bliską osobę czy policjanta/prokuratora próbują zdobyć zaufanie osób starszych, a następnie wyłudzić od nich możliwie największą sumę pieniędzy. Schemat działania przestępców zazwyczaj wygląda podobnie. Wyszukują oni w książkach telefonicznych numery osób, których imiona są popularne wśród starszego pokolenia i dzwonią na numery stacjonarne. Przestępca tak prowadzi rozmowę, że starsi ludzie informują go, gdzie przechowują swoje oszczędności.
Przestępca zakłada kilka wariantów:
- jeżeli uzyska informację, że senior swoje oszczędności trzyma w domu, poleca mu spakować je do koperty/reklamówki i przekazać osobie, która się po nie zgłosi („znajomemu” krewnego, kurierowi lub taksówkarzowi), który w ciągu kilkudziesięciu minut zjawia się w mieszkaniu,
- jeżeli dowie się, że senior ma konto w banku z dostępem przez internet, poleca mu podać login i hasło do tego konta lub przelać oszczędności na wskazany przez niego rachunek,
- jeżeli natomiast starsza osoba ma pieniądze ulokowane w banku, ale bez dostępu do bankowości elektronicznej, przestępca nalega, aby udał się do banku, wypłacił gotówkę, a następnie przekazał ją lub przelał pieniądze na wskazane konto bankowe.
Ważne jest żeby ich cały czas edukować, tłumaczyć i utożsamiać z sytuacjami, które mogą ich spotkać. Warto jest także zastosować kilka prostych zasad jak:
- Ustalenie z najbliższymi hasła – klucza,
- Tłumaczenie seniorom, by nie ufali osobie do nich dzwoniącej tylko zawsze sprawdzali z kim rozmawiają,
- Tłumaczenie, by nie wierzyli obcemu, że rozmowa jest poufna i nie mogą o niej nikomu powiedzieć,
- By nie podawali żadnych numerów, loginów i haseł,
- By nie klikali w żadne linki i nie odpowiadali na nieznane sms-y,
- By byli czujni w każdej sytuacji,
- By mieli stworzona listę wsparcia osób, którym ufają i zawsze mogą do nich zadzwonić i się poradzić,
- By znali i mieli w widocznym miejscu numer do swojego dzielnicowego i dzwonili do niego w sytuacjach zagrożenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.