Reklama

Reklama

Siedlce. Drastycznie wzrosną ceny ciepła dostarczanego przez PEC!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Siedlce. Drastycznie wzrosną ceny ciepła dostarczanego przez PEC! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach poinformowało, że od 13 sierpnia 2022 r. wprowadza w życie nowe ceny taryf dla ciepła zatwierdzone decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 29.07.2022 r. Ogólny wskaźnikowy wzrost poziomu stosowanych cen wynosi 56,53%.

Reklama

Jak tłumaczy powody tak drastycznej podwyżki PEC? Przede wszystkim wzrostem cen paliw na rynku. Na fanpage na Facebooku czytamy:

Wysokość oferowanych przez Przedsiębiorstwo cen ciepła jest zależna od rynkowych cen paliw oraz cen uprawnień do emisji CO2. Obecnie koszty zużycia paliw i uprawnień do emisji dwutlenku węgla mogą przekraczać 85% ogółu kosztów wytworzenia i dystrybucji energii. Polityczne i gospodarcze skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę spowodowały drastyczny wzrost rynkowych cen paliw kopalnych, zastępujących dotychczas importowane z Rosji. Cena miału węglowego przyjęta do kalkulacji poprzedniej taryfy zatwierdzonej 21 września 2021 r. wynosiła 266,85 zł/tonę. Natomiast w czerwcu 2022 r. już około 1 700,00 zł/tonę. Aktualnie ceny rynkowe miału węglowego to 1 700,00-1 800,00 zł/tonę więc są ponad 6,5 krotnie wyższe od uwzględnionych w kalkulacji obowiązującej dotychczas taryfy. 
Ceny paliw gazowych są jeszcze wyższe. Obecnie kształtują się na poziomie 950,00 -1 020,00 zł/MWh. 
Kolejnym czynnikiem wpływającym na zmianę taryfy jest wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Cena uprawnień w aktualnie stosowanej taryfie wynosiła 55,3 EUR, tj. 252,06 zł/tonę, podczas gdy obecnie wynosi 83,32 EUR, tj. 385,95 zł/tonę). Roczne koszty uprawnień do emisji liczone wg cen na rynkach obrotu przekraczają 50 mln zł. 

Szczegółowe informacje korzystający z ciepła z PEC otrzymają od administratorów i zarządców nieruchomości lub indywidualnie, wraz z fakturą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy