W jednostkach penitencjarnych identycznie jak w społeczeństwie obserwowana jest tendencja wzrostu liczby osób, które przekroczyły 60 rok życia. Mając tego świadomość kadra ZK Siedlce prowadząc oddziaływania penitencjarne uwzględnia tematykę starości i związane z nią potrzeby. W warunkach izolacji więziennej obserwowane procesy starzenia się są znacznie bardziej zaawansowane niż wskazywałby wiek osadzonego. Często wynika to z prowadzonego przed osadzeniem stylu życia, który w wielu przypadkach charakteryzował się brakiem dbałości o stan zdrowia, biernością w sferze aktywności fizycznej jak i psychicznej czy wieloletnim nadużywaniem alkoholu. Dla wielu osadzonych, którzy opuszczają zakład karny dużym wyzwaniem jest odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Taka sytuacja jest szczególnie trudna, gdy wobec osadzonego wykonywana była długoterminowa kara pozbawienia wolności, a osobą opuszczającą więzienne mury jest senior. Kadra działu penitencjarnego siedleckiej jednostki odpowiada na obserwowane zjawisko róznorodnymi programami resocjalizacji adresowanymi wyłącznie do osób, które wchodzą w okres jesieni życia. Podejmowane działania pozwalają kształtować aktywną postawę wśród skazanych względem zjawiska starości, a tym samym przyczyniają się do zwiększenia szans na właściwe funkcjonowanie osadzonych w społeczeństwie po opuszczeniu przez nich więziennych murów.
Program "Aktywny senior" miał na celu wyposażenie uczestników zajęć w podstawową wiedzę, która pozwoli im zadbać o optymalną kondycję psychofizyczną. To zajęcia edukacyjne i aktywizacyjne, które sprzyjają przygotowaniu skazanych do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie. Zajęcia zostały zorganizowane w taki sposób, aby po części teoretycznej osadzeni mieli możliwość wykonać kilka ćwiczeń będących praktycznym nawiązaniem do teorii. Skazani zapoznali się w podstawowym zakresie z tematyką profilaktyki zdrowia oraz chorób występujących w podeszłym wieku, zdobywali wiedzę z zakresu utrzymania optymalnej sprawności umysłu. Za pomocą technik wspierania rozwoju osobistego podjęto wobec skazanych działania zwiększające prezentowany poziom samoświadomości, w szczególności w zakresie autoprezentacji. Uczestnicy spotkań poszerzyli wiedzę dotyczącą wpływu jaki wywiera stres na funkcjonowanie mózgu oraz technik zarządzania stresem zmniejszających napięcie nerwowe. Kumulatywnie podjęte działania sprzyjały zaktywizowaniu skazanych i wzmocnieniu ich samooceny.
Zajęcia prowadzili funkcjonariusze działu penitencjarnego oraz Elżbieta Koc – wolontariusz Caritas Diecezji Siedleckiej, pedagog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z seniorami. Inicjatywa została przygotowana w ramach projektu "2 kroki bliżej", który od kilkunastu miesięcy realizują wspólnie Zakład Karny w Siedlcach i Caritas Diecezji Siedleckiej. Wspomniany projekt zakłada wielopłaszczyznową współpracę obu instytucji na rzecz skutecznej resocjalizacji skazanych. Zrealizowane zajęcia zorientowane wokół myśli, że "gdziekolwiek człowiek się znajduje nie może rezygnować z siebie" z pewnością sprzyjały kształtowaniu wśród skazanych aktywnej postawy względem starości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.