reklama
reklama

Rozdanie nagród „Złote Pióro” w Instytucie Historii UwS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec6 grudnia w Instytucie Historii Uniwersytetu w Siedlcach po raz kolejny odbyło się wręczenie nagród „Złote Pióro”, w uznaniu za najlepsze prace dyplomowe napisane w minionym roku akademickim 2022-23.
reklama

W trzeciej edycji konkursu zainicjowanego przez Radę Dyscypliny Instytutu Historii Uniwersytetu w Siedlcach, którego celem jest wyłonienie spośród wszystkich złożonych prac, tych najbardziej wyróżniających się ujęciem podjętego tematu, Komisja ds. Nauki Rady Dyscypliny w skład której wchodzą: przewodnicząca - dr hab. Dorota Wereda, dr Artur Goszczyński, dr Marcin Pytel, przedstawiciele doktorantów - mgr Anita Smyk i mgr Marcin Krasuski oraz przedstawiciel studentów - Bartosz Marcinkiewicz, wybrała tegorocznych laureatów i przyznała po 1 nagrodzie w dwóch kategoriach – najlepszej pracy dyplomowej studiów I stopnia oraz II stopnia.

reklama

W kategorii najlepszej pracy licencjackiej nagrodzono Huberta Szmidta za pracę pt. „Bitwa pod Alezją w De Bello Gallico Gajusza Juliusza Cezara”, której promotorem była dr hab. Katarzyna Maksymiuk. Prócz szczegółów bitwy pod Alezją, stoczonej w 52 r. p.n.e., autor przedstawił początki kariery politycznej i wojskowej Juliusza Cezara i opisał początki migracji Galów w Europie. Zaprezentował również walki, które Galowie toczyli z Republiką Rzymską na przestrzeni wieków. Opisał kampanie Cezara w Galii, Germanii i Brytanii oraz wkroczenie do Galii plemienia Helwetów, aż do odwrotu Wercyngetoryksa do Alezji. Pracę doceniono za poprawnie przedstawione fakty i zachodzące między nimi związki przyczynowo-skutkowe. Ponadto autor poszerzył materiał badawczy o teksty Tytusa Liwiusza, Plutarcha, Swetoniusza i Polibiusza, wykorzystał też prace z zakresu archeologii oraz literaturę i publikacje w językach obcych. Dodatkowo wzbogacił ją o adekwatnie dobrane cytaty tekstu źródłowego, a także mapy ilustrujące obszary walk.

reklama

Za najlepszą pracę magisterską uznano „Ubiór kobiecy w późnośredniowiecznej Polsce na podstawie przedstawień fundacyjnych” autorstwa mgr Michaliny Pszczółkowskiej. Promotorem pracy była dr hab. Maria Starnawska, która odebrała nagrodę w imieniu nieobecnej na uroczystości autorki. Michalina Pszczółkowska przeanalizowała przedstawienia fundacyjne z okresu późnego średniowiecza – od XIV w., poprzez wiek XV, do początku XVI, opierając się na podobiznach z publikacji albumowych oraz zdjęciach zamieszczonych w internecie, ukazując dzięki temu ewolucję jaka zaszła na przestrzeni ponad 200 lat w średniowiecznej modzie damskiej. Praca wyróżniała się wykorzystaniem bogatych źródeł ikonograficznych. Autorka przedstawiła przemiany poszczególnych części ubioru, doszukując się omawianego tematu w różnorodnych formach przekazu m.in. na obrazach na desce, rzeźbach kamiennych, relikwiarzach czy ornatach. Omówiła wiele elementów stroju, takich jak suknie wierzchnie, płaszcze, nakrycia głowy, paski, a także fryzury czy kolory szat. Autorka m.in. zauważyła zmiany jakie zaszły na przestrzeni XIV i XV w. w dobieraniu kolorów odzieży, które zmieniały spektrum z barwnych, kolorowych na ciemne przywołujące na myśl stroje żałobne, dzięki czemu postawiła ciekawą hipotezę, że przeobrażenia te związane są z przemianami mentalności po doświadczeniach Czarnej Śmierci.

reklama

Podkreślając znaczenie nagrody i zachęcając studentów obecnych na wydarzeniu do ciągłego poszerzania wiedzy i doskonalenia swych umiejętności warsztatowych, prof. Dariusz Magier, dyrektor Instytutu Historii, zauważył, że jakość pracy dyplomowej jest wymiernym efektem wkładu pracy studenta w trakcie studiów historycznych.

 

Foto: Rafał Roguski

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama