reklama
reklama

Ostatnie pożegnanie księdza prałata Jana Gomółki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ema

Ostatnie pożegnanie księdza prałata Jana Gomółki - Zdjęcie główne

foto ema

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z SiedlecGmina Jabłoń: We wtorek, 4 lutego,w rodzinnej parafii św. Jozafata Kuncewicza w Gęsi odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Jana Gomółki. Odszedł 31 stycznia, w wieku 88 lat, w tym 65 w kapłaństwie. Przez 46 lat swojego życia pracował w Kurii Diecezjalnej w Siedlcach.
reklama

 W ostatniej drodze towarzyszyło mu czterech biskupów, blisko stu kapłanów, siostry zakonne, rodzina, znajomi i okoliczni mieszkańcy. Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki, Kazimierz Gurda, a towarzyszył mu biskup pomocniczy, Grzegorz Suchodolski. Zmarłego prałata  pożegnał też biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski, który w  swoim przemówieniu  szczególną uwagę zwrócił  na zasługi ks. Jana w krzewieniu abstynencji u dzieci i młodzieży.

 Ks. prałat Jan Gomółka urodził się 21 sierpnia 1936 r. w Dawidach w rodzinie Józefa i Józefy z d. Kozak, mającej korzenie unickie. W 1942 r. w wieku sześciu lat, rozpoczął edukację w Szkole Powszechnej w Dawidach, gdzie ukończył pięć klas, a następne klasy Szkoły Powszechnej ukończył w Jabłoniu. Naukę w zakresie szkoły średniej rozpoczął w 1949 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Milanowie. Po roku przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, gdzie w 1953 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. W nauce był pilny i staranny, w postępowaniu poważny i skromny tak pisał w opinii ówczesny prefekt religii, ks. Edmund Barbasiewicz.  
 
Pierwsze dwa lata formacji seminaryjnej (kurs filozoficzny) razem z kolegami odbywał w Drohiczynie, a kolejne cztery lata (teologiczne) w Siedlcach. Święcenia kapłańskie przyjął 23 sierpnia 1959 r. w kościele parafialnym pw. św. Jozafata w Gęsi, z rąk biskupa Mariana Jankowskiego. Po święceniach podjął posługę duszpasterską jako wikariusz w parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie (1959-1961).  Decyzją biskupa Ignacego Świrskiego, 1 października 1964 r. rozpoczął pracę w Kurii Diecezjalnej w Siedlcach i pełnił ją nieprzerwanie przez 46 lat, nawet wówczas, gdy w okresie od 26 kwietnia 1975 r. do 1 lipca 1977 r. był rektorem filii duszpasterskiej w Wołyńcach. 4 marca 1987 r. został przez papieża Jana Pawła II obdarzony godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości (prałat), zaś 3 maja 1992 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej.

reklama

Był autorem kilku publikacji: Abstynencja dzieci i młodzieży nadzieją trzeźwości dorosłych; Przylgnąć do Bożych Przykazań); Ku pełni człowieczeństwa – na miarę Pełni Chrystusa; Wiara mocna i żywa i innych. 31 grudnia 2010 r. został przeniesiony na emeryturę. Przez prawie cały okres pracy w Kurii Diecezjalnej mieszkał w budynku diecezjalnym przy ul. Floriańskiej 5, na terenie parafii pw. św. Stanisława BM w Siedlcach. Codziennie celebrował Mszę św. i posługiwał w konfesjonale, mając wielu stałych penitentów. Tam też przeżywał złoty (50 lat) i diamentowy (60 lat) jubileusz kapłaństwa. Zmarł 31 stycznia 2025 r. Przeżył 88 lat, w tym 65 lat w kapłaństwie.

Ksiądz Prałat był ostatnim kapłanem mianowanym przez biskupa Ignacego Świrskiego do pracy w Kurii Diecezjalnej Siedleckiej (1964), w której pracował blisko pół wieku. Pełniąc różne zadania w tej instytucji pozostał w pamięci konfratrów jako spokojny, rozważny i stateczny kapłan, mający doświadczenie kurialne i znający administrację centralną, wspomagający swoją radą i doświadczeniem kapłanów. Mimo stosownego wieku opanował technikę komputerową i posługiwał się nią w pracy kurialnej, a także w pisaniu swoich publikacji książkowych. Był szanowanym i poważanym kapłanem-kurialistą, przez wiernych cenionym spowiednikiem oraz niestrudzonym propagatorem idei trzeźwościowych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Ciało prałata spoczęło na cmentarzu parafialnym w Gęsi.

reklama

opr. życiorysu ks. Bernard Błoński
 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu parczew.24wspolnota.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo