- Wracamy do tradycji - poinformował na Facebooku Krzysztof Chaberski, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach - po wielu latach ponownie nasza placówka będzie nosiła nazwę Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nie powinien wsiadać za kółko...
W 1928 r. Rada Miejska Siedlce podjęła uchwałę dotyczącą utworzenia Muzeum Ziemi Podlaskiej im. Mieczysława Asłanowicza.
Po wojnie muzeum funkcjonowało kolejno pod trzema nazwami: Muzeum Ziemi Podlaskiej do 1965 roku, Muzeum Okręgowe w latach 1975-1999, a od 2000 roku jako Muzeum Regionalne w Siedlcach.
Mieczysław Asłanowicz to przede wszystkim nauczyciel i pedagog siedleckich szkół średnich. Bardzo często udzielał wsparcia materialnego najuboższym uczniom. Otaczał również opieką początkujących nauczycieli, którzy zarabiali niewiele i często potrzebowali pomocy.
Miał wielu przyjaciół i zwolenników, ale miał też przeciwników z powodów swoich poglądów, którzy organizowali na niego nagonki w prasie. Prawdopodobnie z tego powodu podupadł na zdrowiu.
Zmarł przeżywszy zaledwie 44 lata, a na pogrzebie żegnało go kilka tysięcy ludzi.
Mieczysław Asłanowicz zyskał wielki autorytet wśród mieszkańców Siedlec. Jedna z najstarszych ulic w mieście, ulica Prospektowa, obecnie nosi jego imię.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.