reklama
reklama

Nasze miasto obchodzi dziś 478. urodziny!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nasze miasto obchodzi dziś 478. urodziny! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z SiedlecUrząd Miasta Siedlce świętuje! Dziś przypada 478. rocznica nadania Siedlcom praw miejskich. Urząd pyta mieszkańców o wspomnienia związane z naszym miasyem.
reklama

Krótka historia Siedlec:

Najstarszy przekaz o miejscowości Siedlecz należącej do parafii łukowskiej pochodzi z 1448 r. W 1503 r. Daniel Siedlecki z rodu Gniewoszów Siedlceckich założył obok starej wsi Siedlce wieś „Nova Siedlcza”. W 1530 wybudował pierwszy kościół, który był pomiędzy tymi osadami. 

W pierwszym stuleciu swego istnienia miasto przeżywało dynamiczny rozwój. Obszar Siedlec wzrósł pięciokrotnie, rosła liczba mieszkańców, przybywało kupców i rzemieślników. W pierwszej połowie XVII miasto przejęli Olędzcy.

Wojny kozackie, najazd moskiewski, najazd tatarski w 1650 – wszystkie te wydarzenia, które podkopały podstawy Korony, odbiły się również na Siedlcach. Miasto było palone, grabione, ludność dziesiątkowana przez przemarsze wojsk i choroby. Koniec tego burzliwego okresu spowodował podniesienie miasta z upadku.

reklama

Później miasto znajdowało się w rękach rodu Czartoryskich, i Aleksandry Ogińskiej. To były najwspanialsze lata rozwoju Siedlec. W Pałacu Ogińskich tworzyli poeci Oświecenia: Franciszek Karpiński, Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin. Pomagała uzdolnionym dzieciom. Synowi oberżysty z dóbr Ogińskich Aleksandrowi Orłowskiemu pomogła rozwinąć się jako malarzowi. Założyła balet dla dzieci swoich podwładnych. Bliski jej krewny, król, Stanisław August Poniatowski był dwukrotnie gościem na dworze w 1783 i 1793 r.

Adam Czartoryski był ostatnim prywatnym właścicielem. Wymienił miasto z rządem na inne dobra. W związku z tym od 1804 r. Siedlce stały się miastem rządowym.

Siedlce i okolice stały się też terenem intensywnych działań zbrojnych w powstaniu styczniowym (1863-1864). Po upadku powstania zaborca wzmógł rusyfikację. Zaczęto potajemnie nauczać. Rozwijały się też organizacje podziemne. Burzliwe dla Siedlec były lata 1902-1907, organizowano strajki szkolne w proteście przeciwko nauczaniu religii w języku rosyjskim.

reklama

Odzyskanie niepodległości w 1918 r. pozwoliło ponownie rozwinąć się Siedlcom. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Siedlce stanowiły ośrodek handlu i rzemiosła (krawiectwo i szewstwo). W okresie dwudziestolecia międzywojennego Siedlce stanowiły duży garnizon wojskowy.

W czasie II wojny światowej Siedlce były rejonem działań partyzanckich AK, BCh i NSZ. W 1943 r została przeprowadzona akcja przez BCh na Komunalną Kasę Oszczędności. W dniach 24-15 lipca 1944r toczyły się walki o miasto z udziałem Kedywu AK. W Siedlcach znajdował się obóz jeńców wojennych (głównie sowieckich) Stalag nr 366, gdzie było przetrzymywanch przeciętnie od 5 do 20 tys. osób z czego zgineło 9-12tys. Były też tutaj 4 obozy pracy przymusowej w których było łącznie 12 tys. osób, z czego ok. 10tys. wywieziono do ośrodka zagłady w Treblince, a pozostałych rozstrzelano. W czasie wojny 1/3 mieszkańców straciła życie, w tym 17 tys. ludności żydowskiej zgładzono w Treblince. Okres wojny przyniósł też ogromne zniszczenia dla zabudowy miasta. Prawie połowa budynków legła w gruzach. Zniszczone zostało centrum miasta. Legł w gruzach Ratusz Miejski „Jacek”. Uszkodzono pałac Ogińskich. Najwięcej zniszczeń było w rejonie dworca kolejowego.

reklama

Po 1944 r. miasto trzeba było odbudować niemal od podstaw, zbudowano nowe osiedla mieszkaniowe, szereg szkół i instytucji kulturalnych.

Zmiana systemu politycznego w naszym kraju w 1989 r. nie pozostała bez wpływu także na Siedlce. Jednym z negatywnych skutków tych zmian, był upadek kilku dużych zakładów przemysłowych zlokalizowanych w mieście. W latach 1990 – 2005 nastąpiły istotne, pozytywne zmiany w wyglądzie miasta. Powstały nowe osiedla mieszkaniowe

Źr. ESiedlce.pl

Co o Siedlcach myślą mieszkańcy?

Sprawdziliśmy, jakich odpowiedzi na pytanie Urzędu Miasta udzielili mieszkańcy i sympatycy Siedlec:

Radosław: Sporo jest fajnych wspomnień z Siedlcami. Zapiekanki w Barze Smak przy PKS-ach, lody Biadunia. Pamiętam niezwykłą transformację Siedlec w latach 90', jak powstawały nowe sklepy, w tym pierwsze markety. Wspominam też 2 fantastyczne imprezy, realizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, których niestety już nie ma: Jazz Standards oraz Nony Maraton Filmowy. (...)

reklama

Stanisław: Dynamicznego rozwoju, remontu jak najwięcej ulic w tej kadencji, budowy przepięknej hali sportowej, utrzymania Pogoni w 1 lidze życzę Miastu Siedlce. Wspomnień pełno spacery z babcią, 2 awanse Pogoni do 1 ligi, wiele km zrobionych rowerem po całych Siedlcach i wiele, wiele innych...

Łukasz: Ja mam taką ciekawostkę związaną z naszym miastem. Mowa tu o mojej kolekcji przypinek PIN z naszego regionu jak i Województwem Mazowieckim. W sumie takich przypinek mam prawie 7200 sztuk (z herbami z całej Polski jak i innych wpinek).

 

A Wy jak wspominacie nasze miasto przed laty? Czego Wam brakuje lub chcielibyście, aby powróciło? A może jesteście zadowoleni, że czegoś w Siedlcach już w końcu nie ma? Na Wasze wiadomości czekamy pod adresem: kontakt@siedlcesiedzieje.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Siedlcesiedzieje.pl - Siedlce i okolice - informacje | wydarzenia | wiadomości Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama