reklama
reklama

Kultura za złotówkę – także dla osób z niepełnosprawnościami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Mazowsze

Kultura za złotówkę – także dla osób z niepełnosprawnościami - Zdjęcie główne

Kultura za złotówkę dla osób z niepełnosprawnościami | foto Mazowsze

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z SiedlecOd 15 lipca osoby z niepełnosprawnościami mogą kupić bilet do marszałkowskich muzeów lub teatrów za symboliczną złotówkę.
reklama

„Kulturalna szkoła na Mazowszu” to inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego, w ramach której uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą odwiedzić muzeum czy pójść do teatru za złotówkę. Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, program cieszy się dużym zainteresowaniem szkół i wielu uczniów chętnie z niego korzysta. – Są szkoły, które odwiedziły już kilka naszych instytucji kultury i planują kolejne wizyty. Wyniki są imponujące. W sumie mamy już ponad 310 tys. uczniów: 150 tys. w zeszłym roku, a w pierwszym półroczu tego roku – już blisko 160 tys. Zachęcam do zapoznawania się z ofertą i odwiedzania naszych placówek. Naprawdę warto.

reklama

Trwa druga edycja programu. Od stycznia z „promocyjnego” biletu skorzystało już prawie 160 tys. uczniów. W tym roku na realizację programu samorząd Mazowsza przeznaczył 12 mln zł.

– Zachęceni sukcesem programu skierowanego do uczniów postanowiliśmy podobną ofertę skierować do osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. – Nasze instytucje kultury są otwarte i przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Jednak doskonale wiemy, że dużą barierą są kwestie materialne. Mam nadzieję, że nasz nowy program pomoże w jej przezwyciężeniu i przybliży osobom z niepełnosprawnościami muzea i teatry z Mazowsza.

W tym roku najchętniej wybieranymi instytucjami kultury były marszałkowskie teatry. Ponad 27,8 tys. uczestników obejrzało spektakle warszawskiego Teatru Polskiego, a 16,4 tys. płockiego Teatru Dramatycznego. Dużą popularnością cieszyły się występy zespołu „Mazowsze” – centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach odwiedziło ponad 15 tys. uczniów.

reklama

Wśród instytucji kultury z subregionu siedleckiego zainteresowaniem szkół cieszyły się m.in. Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie czy Muzeum Regionalne w Siedlcach. Eliza Czapska, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, przyznaje, że cieszy się z przedłużenia programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”. – Nasze muzeum w tym roku odwiedziło ponad 2,3 tys. osób, a w zeszłym – 3,2 tys. Pragnąc włączyć się w tę wspaniałą inicjatywę, zamek w Liwie opracował mapę Mazowsza przedstawiającą wszystkie instytucje kultury z regionu, w których można skorzystać z programu. Dzieci odwiedzjące nasz zamek mogą od razu zaplanować kolejne wizyty w innych muzeach czy teatrach i dowiedzieć się, jak wiele instytucji oferuje im bilet za złotówkę.

reklama

Z kolei Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach podkreśla, że dzięki programowi znacznie więcej uczniów uczestniczy w warsztatach w muzeum. – Wcześniej dojeżdżaliśmy z warsztatami do szkół spoza Siedlec, ponieważ przyjazd do Siedlec wiązał się dla nich z dużymi kosztami. W tej chwili uczniowie znacznie częściej przyjeżdżają do nas. Dużą popularnością cieszą się np. warsztaty z wykonywania grafik.

Szkoły wciąż mogą zgłaszać chęć udziału w akcji. By móc skorzystać z „promocyjnej” ceny, szkoła powinna wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury.

Samorząd Mazowsza wspiera osoby z niepełnosprawnościami

„Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu” to nowy program samorządu województwa mazowieckiego. Ma on ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty mazowieckich instytucji kultury, zwiększając ich udział w życiu społecznym. – Taką inicjatywę założyliśmy jakiś czas temu w Wojewódzkim programie wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, próbując znaleźć sposoby na ograniczenie barier utrudniających osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z usług umożliwiających im uczestnictwo w życiu społecznym. To, co wydarzy się do końca roku, traktujemy pilotażowo, by w kolejnym roku móc kontynuować program w tej lub zmodyfikowanej formule – wskazuje Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Na realizację programu zaplanowano 2 mln zł z budżetu województwa. Program ruszył 15 lipca i pilotażowo potrwa do końca 2023 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama