Gościem specjalnym był amb. Tomasz Marek Chłoń – dyplomata, były ambasador RP w Estonii i na Słowacji, w latach 2017-20 dyrektor Biura Informacyjnego NATO w Moskwie. Specjalista w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego, NATO, Rosji, zagrożeń hybrydowych, w tym szczególnie dezinformacji.
W debacie wzięli udział również JM Rektor UPH prof. dr hab. Mirosław Minkina, autor ponad 90 publikacji naukowych z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym polityki bezpieczeństwa NATO, Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej oraz działalności służb specjalnych i Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr hab. Malina Kaszuba, prof. uczelni, autorka monografii i artykułów naukowych, której zainteresowania badawcze koncentrują się na polityce bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej oraz współczesnych konfliktach międzynarodowych. Debatę prowadziła dr Beata Gałek, rzecznik prasowa UPH.
CZYTAJ WIĘCEJ Unikalny spektakl w Zakładzie Karnym w Siedlcach
Wśród pytań na które odpowiadali uczestnicy znalazły się m.in. Czy jesteśmy świadkami narodzin nowego ładu międzynarodowego? Jaka jest rola służb specjalnych Federacji Rosyjskiej w tym procesie? Co sprawiło, że armia ukraińska teoretycznie słabsza, przez ostatnie miesiące świetnie radzi sobie z armią rosyjską - teoretycznie silniejszą? Jakie kluczowe czynniki umożliwiły Ukrainie skuteczną obronę? Czy Władimir Putin blefuje czy też realnie zakłada możliwość użycia broni nuklearnej? Jak zmieni się Rosja i jej pozycja w systemie międzynarodowym? Czy na stałe odwróci się od Zachodu?Czy też, jak tylko będzie to możliwe, wrócimy do business as usual? Jakie pozamilitarne konsekwencje wojny w Ukrainie najistotniej wpłynął na porządek międzynarodowy? Kiedy skończy się ta wojna? Czy Ukraina jest w stanie rozstrzygnąć wojnę na swoją korzyść w najbliższych miesiącach? Czy też będzie to długi konflikt o zmiennej intensywności, do którego niebezpiecznie przywykniemy? Jakie czynniki o tym zadecydują - polityczne czy militarne?
W debacie wzięło udział ponad 200 studentów pracowników i studentów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.