Prelegent jest siedlczaninem i absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Należy do grona najwybitniejszych polskich historyków dziejów Europy Wschodniej w średniowieczu i epoce nowożytnej oraz historii petersburskiej Polonii. Przez wiele lat był dyplomatą. Pełnił funkcję dyrektora Instytutów Polskich w Sankt Petersburgu (2000–2005) i Moskwie (2005–2009) oraz był I radcą Ambasady RP w Federacji Rosyjskiej.
Prof. Hieronim Grala zaprezentował wykład „Rzeczpospolita vs Carstwo Moskiewskie (XVI-XVII w.). Rywalizacja polsko-rosyjska i jej dziejowe następstwa”. Był on poświęcony stosunkom polsko-rusińsko-rosyjskim na przestrzeni ponad 600 lat. Prelegent zwrócił uwagę, że relacje z Rusią sięgają czasów Bolesława Chrobrego. Monarchowie polscy z dynastii Piastów żenili się z księżniczkami ruskami. W żyłach części polskich władców płynęła krew piastowska, ale również potomków ruskiej dynastii Rurykowiczów. Król Bolesław II Śmiały był po ojcu wnukiem Bolesława Chrobrego, a po matce księżniczce ruskiej Dobroniedze wnukiem Włodzimierza I Wielkiego – wielkiego księcia kijowskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ Rozdanie nagród "Złote Pióro" w Instytucie Historii UwS
Prelegent, wskazał na fenomen Polski w XVI w. która była potężnym krajem, emanującym wolnością, tolerancją i atrakcyjną kulturą która przyciągała elity naszych wschodnich sąsiadów: Rusinów i Litwinów, które się spolonizowały. Wówczas ukształtowały się słynne rody Ostrogskich, Radziwiłłów, Żółkiewskich, Wiśniowieckich. Michał Korybut Wiśniowiecki został nawet królem Polski. Kultura I Rzeczpospolitej była atrakcyjna, również dla ówczesnej arystokracji moskiewskiej, która posługiwała się polskim.
W dalszej części spotkania prof. Grala opowiadał o rywalizacji Rzeczpospolitej z Moskwą o dominację nad Europą Wschodnią. Po początkowych polskich sukcesach z Moskwą: kampaniach wojennych Stefana Batorego, później Stanisława Żołkiewskiego i zajęciu Kremla w 1612 r. przyszły gorsze czasy. Rosja wykorzystując słabość Polski podczas powstania Chmielnickiego doprowadziła do ugody perejasławskiej z Kozakami. Ukraina została poddana władzy cara Rosji i od tego czasu następował stopniowy upadek I Rzeczpospolitej i wzrost znaczenia Rosji, która z czasem stała się mocarstwem.
Po niezwykle interesującym wykładzie głos został oddany publiczności Na zakończenie spotkania prof. Grala podpisywał książki oraz była możliwość wykonania wspólnej fotografii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.