reklama
reklama

Ekologicznie, studyjnie, seminaryjnie w siedleckim CKU

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MM

Ekologicznie, studyjnie, seminaryjnie w siedleckim CKU - Zdjęcie główne

Wizyta studyjna w Korycinach | foto MM

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z SiedlecBorówka czarna, brusznica, żurawina, różanecznik, bagno zwyczajne, golteria, azalia, brukentalia, dabecja kantabryjska, … Co łączy wymienione nazwy? Przynależność do rodziny wrzosowatych obejmujących ok. czterech tysięcy gatunków występujących na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. O wszystkich roślinach mówili też uczestnicy seminarium "Uprawa i zastosowanie roślin wrzosowatych" zorganizowanym w siedleckim CKU.
reklama

Marcel Nowak, Yuliia Goncharova, Richard Hodovaniuk, Yuliya Hodovaniuk, Patrycja Roman zmierzyli się z tematem roślin należących do popularnej grupy roślin ogrodowych cenionych ze względu na swoje właściwości zdrowotne i widowiskowe kwiaty czy liście. Uczestnicy seminarium dowiedzieli się o warunkach, jakie trzeba stworzyć, by rośliny pięknie kwitły i cieszyły wzrok oraz o wpływie mikoryzy na wchłanianie wody i pobieranie składników pokarmowych, co przekłada się na wzrost. Obejrzeli z bliska brusznicę i żurawinę w innej formie niż suszone owoce czy wykonane z nich przetwory. Na koniec skosztowali nadziewanych bułeczek. Jeśli ktoś chciałby własnoręcznie przygotować domowy dżem albo sos z wrzosowatymi, też miał taką możliwość - uczestnicy poznali przepisy i sposób wykonania takich specjałów. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa "Rośliny wrzosowate w domu i ogrodzie".

reklama

Seminarium o wrzosowatych poprzedziła październikowa wizyta seminaryjna w "Ziołowym Zakątku", podczas której można było dowiedzieć się jak funkcjonuje gospodarstwo ekologiczne w Korycinach. Nikogo nie dziwiło, że w gospodarstwie o takiej nazwie to zioła były tematem przewodnim. W Podlaskim Ogrodzie Botanicznym umiejscowionym na jego terenie można zobaczyć ok. 1500 odmian roślin leczniczych i aromatycznych, dowiedzieć się o kawie alternatywnej (jest nią kawa zbożowa z cykorii, orkiszu, mniszka, żołędzi, topinamburu), roślinach stosowanych w celu zapewnienia sobie młodości i długiego, zdrowego życia (np. czystek, liść czernicy, brusznicy, maliny i jeżyny, ziele bratka, uczepu, liść pokrzywy, brzozy, kwiat bzu, ziele rdestu ptasiego), ziołach i kwiatach pomagających pokonać stres (m.in. ziele tataraku i macierzanki, kwiecie głogu, lipy, rumianku). Na trasie znalazło się także Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

reklama

Seminarium oraz wizyta studyjna były kolejnymi z działań realizowanych w ramach innowacji "Wiedza jest fascynująca!", którą od września 2022 r. realizuje siedleckie Centrum Kształcenia Ustawicznego. Tematyka obu spotkań nawiązywała do słów Alberta Einsteina: "Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz." Osoby biorące w obu przedsięwzięciach miały okazję poznać prawa natury, korzyści jakie człowiek osiąga z bliskiego kontaktu z nią. Wizyta w "Ziołowym zakątku" pomogła też odkryć, że z życie w zgodzie z ekologią może być sposobem i na życie, i na biznes, co może mieć kluczowe znaczenie dla osób uczących się na kwalifikacyjnych kursach zawodowych nadających uprawnienia rolnicze.

reklama

Oba przedsięwzięcia zostały przygotowane przez słuchaczy pod opieka nauczycieli - Teresy Sikorskiej, Stanisława Waberskiego, Krzysztofa Trocia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama