Reklama

Reklama

Diecezja siedlecka gospodarzem Dnia Judaizmu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Organizatorzy

Diecezja siedlecka gospodarzem Dnia Judaizmu - Zdjęcie główne

17 stycznia XXVI Dzień Judaizmu | foto Organizatorzy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec XXVI Dzień Judaizmu, który w Polsce będzie obchodzony 17 stycznia ph. „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14), odbędzie się w Siedlcach. Zaplanowano bogaty program wydarzeń kulturalno-religijnych.

Reklama

Dzień Judaizmu organizowany jest w Polsce od 1998 r. - To czas wspólnej modlitwy oraz refleksji opartej na tekstach biblijnych, ale też oficjalnych wypowiedziach urzędu nauczycielskiego Kościoła katolickiego nt. dialogu katolicko-judaistycznego – powiedział ks. dr Tomasz Adamczyk, sekretarz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP, przywołując słowa św. Jana Pawła II: „Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym”. - Aby poznać chrześcijaństwo, musimy poznać judaizm, dlatego wyjaśniamy istotę Dnia Judaizmu, przybliżamy nauczanie Kościoła, wspólnie modlimy się z naszymi braćmi Żydami po to, by świat stawał się coraz cieplejszym, lepszym miejscem. A wracając do tekstów Pisma Świętego, pokazujemy, że łączy nas Biblia - stwierdza. I dodaje, że Dzień Judaizmu jest przede wszystkim dla nas, katolików. - Chcąc głębiej poznać chrześcijaństwo, musimy poznać także judaizm, co wybrzmiewa w oficjalnym nauczaniu Kościoła: „Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm” (Jan Paweł II). Dotyczy to m.in. Eucharystii, ponieważ wiele elementów Mszy św. jest zaczerpniętych z liturgii synagogalnych. Do wspólnych obrad zapraszamy braci Żydów, aby wspólnie czytać Pismo Święte i interpretować je – każdy wedle własnej religii – po to, by lepiej się poznawać. Dzięki temu więcej zaczyna nas łączyć niż dzielić - zaznacza ks. T. Adamczyk („Echo Katolickie” 2022/ nr 51-52).

Co roku obchody Dnia Judaizmu odbywają się w innym miejscu. - Żeby pokazać, że Dzień Judaizmu jest w Kościele katolickim ważnym wydarzeniem i angażować w jego organizację coraz więcej osób, zachęcać do obchodów diecezjalnych w kolejnych latach - tłumaczy ks. T. Adamczyk. - Zależy nam, byśmy upowszechniając ideę Dni Judaizmu, w całej Polsce pogłębiali świadomość tożsamości chrześcijańskiej. Wędrujemy po miejscach, gdzie w przeszłości obok katolików żyli i modlili się Żydzi, i przypominamy, że nasze historie narodowe, kulturowe i osobiste się splatały - precyzuje.

Spotkanie w Siedlcach rozpocznie się w miejscu, gdzie stała synagoga spalona przez Niemców w 1939 r., przy pomniku upamiętniającym zagładę 17 tys. siedleckich Żydów w czasie II wojny światowej. - Kojarzymy Siedlce z transportami do Treblinki, ale zapominamy, że wielu Żydów nie doczekało deportacji – albo zmarli z wycieńczenia, albo zostali zamordowani, jak grupa kilkuset osób rozstrzelanych na dawnym kirkucie - podkreśla historyk dr Witold Bobryk („Echo Katolickie” 2022/ nr 51-52). Przypomina też, że dwa z trzech wielkich obozów zagłady Żydów, Niemcy zlokalizowali we wschodniej Polsce - w Treblince i Sobiborze, na terenach diecezji siedleckiej (Treblinka obecnie znajduje się w granicach diecezji drohiczyńskiej utworzonej w 1991 r.). Treblinka, Sobibór i Bełżec pełniły wyłącznie rolę fabryk śmierci, prowadzono w nich eksterminację ludności żydowskiej. Jak dodaje, w Siedlcach – poza planową zagładą społeczności żydowskiej przez Niemców – w 1906 r. miał miejsce trzydniowy pogrom Żydów zorganizowany przez Armię Rosyjską.

Hasło XXVI Dnia Judaizmu brzmi: „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13, 14). - Mówi ono, że Pan Bóg do nas ciągle przychodzi, czego konsekwencją jest imperatyw: powinienem Mu odpowiedzieć, tj. wyjść wraz z Nim. Dzisiaj, w dobie wielu kryzysów, potrzebne jest dawanie świadectwa, zanoszenie wartości ewangelicznych do różnych miejsc współczesnego świata – Pan Bóg domaga się naszej pomocy w głoszeniu Dobrej Nowiny - wskazuje ks. dr Tomasz Kowalczyk. Wylicza też owoce Dnia Judaizmu. - Pierwszy to pogłębienie naszej chrześcijańskiej tożsamości. Odkrywając, jak wiele dzieli nasze wyznania, wnikamy w istotę chrześcijaństwa – Edyta Stein odkryła judaizm, od którego wcześniej odeszła, poprzez Jezusa Chrystusa, przez dociekania intelektualne i poszukiwanie prawdy. Drugi to fakt, że potrafimy wspólnie się modlić i rozmawiać z naszymi braćmi Żydami. Z tych spotkań rodzą się też konkretne inicjatywy, jak porządkowanie zaniedbanych cmentarzy żydowskich, co pokazuje, że chociaż różnimy się w niektórych kwestiach religijnych, potrafimy pięknie się jednoczyć. Owocem „Dni” są też np. wspólne publikacje, także naukowe - mówi ks. T. Adamczyk.

Obchody Dnia Judaizmu organizuje Komitet Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. Co roku przygotowuje je inna polska diecezja. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa judaików pochodzących z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Parafialnego w Kocku, Muzeum Regionalnego w Siedlcach oraz ze zbiorów prywatnych.

Wydarzenie rozpocznie się 17 stycznia od modlitwy w centrum Siedlec, w miejscu, gdzie stała synagoga, spalona przez Niemców w 1939 r.
Następnie na auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej odbędzie się część konferencyjna, która będzie związana z historią judaizmu na ziemi siedleckiej. Podjęta zostania także kwestia Holokaustu na wschodnich terenach Polski okupowanych przez Niemców. Ostatnim tematem będą współcześnie realizowane projekty dotyczące kultury żydowskiej.

Do udziału w modlitwach oraz prelekcjach w sposób szczególny jest zaproszona młodzież z siedleckich szkół średnich i uniwersytetów.
W części popołudniowej, rabin Boaz Pash z Izraela, poprowadzi wykład na temat interpretacji Starego Testamentu: „Abyśmy osiągnęli mądrość serca. Kto jest lepszy mędrzec czy prorok? Biblia, Talmud i to co my myślimy aktualnie”. Szczególne zaproszenie do wzięcia udziału w tej części jest skierowane do katechetów, przedstawicieli wspólnot i ruchów, osób prowadzących parafialne kręgi biblijne oraz Lectio Divina.
Na zakończenie, w siedleckiej katedrze odbędzie się międzyreligijna celebracja słowa Bożego. Komentarz chrześcijański wygłosi abp Grzegorz Ryś, a komentarz żydowski poprowadzi: rabin Pash.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy