Reklama

Reklama

Ciekawa wystawa w siedleckim muzeum

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Regionalne

Ciekawa wystawa w siedleckim muzeum - Zdjęcie główne

Otwarcie wystawy już 28 kwietnia | foto Muzeum Regionalne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec 28 kwietnia o 18:00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbędzie się wernisaż wystawy „Piłka nożna i jej siedlecka historia”. Ekspozycja będzie poświęcona historii piłki nożnej od momentu powstania tej dyscypliny po czasy współczesne.

Reklama

Na wystawie będzie można zapoznać się z początkami piłki nożnej, która była uprawiana od czasów starożytnych. Współczesny futbol powstał w XIX w. na wyspach brytyjskich. Znaczna część ekspozycji jest poświęcona polskiej piłce nożnej. Będzie można prześledzić jej rozwój od czasu kiedy po raz pierwszy pojawiła się na ziemiach polskich przez okres międzywojenny i współczesność. Zaprezentowane będą występy polskiej reprezentacji w piłce nożnej m.in. MŚ we Francji w 1938 r., MŚ w RFN w 1974 r., MŚ w Hiszpanii w 1982 r. oraz sylwetki wybitnych polskich piłkarzy m.in. Kazimierza Deyny, Zbigniewa Bońka, Roberta Lewandowskiego. Szeroka tematyka wystawy obejmuje, również futbol kobiecy i amp futbol czyli piłkę nożną niepełnosprawnych.

Piłka nożna w Siedlcach jest uprawiana od 1917 r. W okresie międzywojennym w mieście funkcjonowało wiele klubów piłkarskich na czele ze słynnym Wojskowym Klubem Sportowym 22 pp, który przez trzy sezony występował w rozgrywkach piłkarskiej ekstraklasy. W Siedlcach działało, również kilkanaście klubów żydowskich m.in. Makabi, Kadimah, Hapoel, Hakoah. Czasy powojenne będą poświęcone historii klubu piłkarskiego Pogoń Siedlce i jego słynnym wychowankom m.in. Arturowi Borucowi, Jerzemu Krzyżanowskiemu, Jackowi Kiełbowi, Konradowi Gołosiowi.

Na wystawie będą prezentowane archiwalne fotografie, plakaty, puchary, proporczyki, pamiątkowe medale, szaliki, wydawnictwa, piłki, stroje piłkarskie znanych zawodników m.in. Roberta Lewandowskiego, Artura Boruca, Jerzego Dudka, Marcina Żewłakowa. Wśród wymienionych pamiątek na szczególną uwagę zasługuje proporczyk siedleckiej drużyny piłkarskiej WKS 22 pp. Będzie można, również obejrzeć repliki strojów piłkarskich polskiej reprezentacji z okresu 20-lecia międzywojennego.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach z Miejskim Klubem Piłkarskim Pogoń Siedlce. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Polski Związek Piłki Nożnej i Polski Komitet Olimpijski. Zabytki pochodzą m.in. z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polskiego Związku Piłki Nożnej, Narodowej Biblioteki Cyfrowej – Polona, Muzeum Legii Warszawa, Klubu Piłkarskiego Korona Kielce, Miejskiego Klubu Piłkarskiego Pogoń Siedlce, Wirtualnego Muzeum Historii Poznania – Cyryl, Retro Ligi, Muzeum Regionalnego w Siedlcach i byłych piłkarzy oraz pasjonatów futbolu z Siedlec.

Wystawa będzie czynna od 28 kwietnia do 24 września 2023 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy