reklama
reklama

Bal na Titanicu trwa. Dług Siedlec coraz większy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Siedlce.pl

Bal na Titanicu trwa. Dług Siedlec coraz większy - Zdjęcie główne

Andrzej Sitnik znowu zadłuża miasto | foto Siedlce.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Siedlec 18 kwietnia odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta zwołana na wniosek prezydenta Siedlec.
reklama

Na wstępie skarbnik Kazimierz Paryła poinformował, że obecnie na koncie miasta jest 25 milionów złotych, tyle że na minusie.

- Sytuacja w tym roku wymaga rozwagi i odpowiedzialności, dlatego proszę o poparcie naszego wniosku. To niezbędność w sytuacji jakiej się znaleźliśmy. Nie zapowiadam obligacji, bo my już praktycznie nie mamy możliwości zaciągania długów. Trzeba będzie poświęcać się spłacie – powiedział Paryła.

- Mam nadzieję, że dzisiaj na dobre skończymy zadłużenie miasta – mówił przewodniczący Henryk Niedziółka, choć zarazem dodał, że z uwagi na obecną sytuację – po raz ostatni - poprze wniosek.

Radna Iwona Orzełowska przypomniała prezydentowi Andrzejowi Sitnikowi jego przedwyborcze obietnice, które opierały się na niechęci do zaciągania kredytów i zadłużaniu miasta.

- Już w grudniu głosowałem przeciwko temu budżetowi. Mówiłem, że to fikcja i nierealny budżet. Jestem zdziwiony, że już w kwietniu potrzebujemy tak potężnego zadłużenia jak te obligacje. W grudniu mówiłem o twardych opiniach RIO. Już wtedy poddawało w wątpliwość realność planów dochodowych. RIO wskazywało na tendencję wzrostową zadłużenia w stosunku do lat poprzednich – wspominał radny Robert Chojecki.

Radny dopytywał, kto będzie spłacał te długi w 2040 roku? Wspomniał też, że są inne samorządy, które zmniejszają długi i pozyskują środki zewnętrzne.

- Mam dość szantażu emocjonalnego, którym pan prezydent się posługuje. Straszenie rodziców, że będą pozamykane żłobki, szkoły jeżeli radni nie wezmą obligacji. (…) Gdzie refleksja nad podejmowanym przez siebie decyzjami? Całkiem niedawno był pan radnym. Jak pan wtedy krytykował ówczesną władzę – mówiła radna Marlena Puzia.

- Trzeba być odpowiedzialnym. Będę głosował za obligacjami. Cytując klasyka, głosuję, ale się nie cieszę – powiedział radny Krzysztof Chaberski.

- Po raz kolejny za prezydentury Andrzeja Sitnika rada będzie podejmować decyzję o zadłużaniu miasta Siedlce. Dzisiaj z zapowiedzi prezydenta zostały puste obietnice. Już w grudniu radni przestrzegali, że głosujemy nad fikcyjnym budżetem. W ciągu czteroletniej kadencji dług miasta wzrósł do 420 milionów złotych, zaciągnięte przez prezydenta Sitnika zobowiązania na koniec 2040 roku będą kosztowały siedlczan 200 milionów złotych. Okres spłaty wydłużył pan o sześć lat – wyliczał z kolei radny Maciej Nowak.

Skarbnik Paryła odniósł się również do potencjalnego niezaciągnięcia obligacji i wprowadzenia zarządu komisarycznego. Uświadomił, że komisarz nie przyjedzie do miasta z workiem pieniędzy, a zamiast tego skupi się na drastycznych cięciach.

- Są samorządy, które radzą sobie w Polsce dobrze i nie są powiązane z opcją rządzącą, co potwierdzają ekonomiści z BGK. Jesteśmy najbardziej zadłużonym miastem na Mazowszu, a jeszcze nie tak dawno dobrze sobie radziliśmy. Debatujemy o ogromnym zadłużeniu miasta, a pan podpisuje umowy na koncerty w parku. Dla mnie to jest bal na Titanicu – powiedział Chojecki.

- Nie wierzę, że to jest ostatnia emisja obligacji – dodała złowróżbnie radna Marta Sosnowska.

Radna Orzełowska złożyła wniosek formalny o zakończenie dyskusji i przeniesienie jej na kwietniową sesję. Okazało się jednak, że bez zgody wnioskodawcy nie można zdjąć punktu z obrad, a takowej nie było.

12 głosów było za, 6 przeciw, zaś 2 były wstrzymujące się. Wniosek o dalsze zadłużenie miasta przeszedł.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama