Reklama

Żołnierze wesprą Wioski Dziecięce

Opublikowano:
Autor:

Żołnierze wesprą Wioski Dziecięce  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 24 stycznia o godzinie 19.00, w Sali Bankietowej hotelu Aleksandria odbędzie się Pierwszy Bal Charytatywny 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W trakcie balu odbędzie się aukcja charytatywna przedmiotów przekazanych m.in.: przez szefa biura bezpieczeństwa narodowego oraz dowódców jednostek wojskowych. Całkowity dochód z licytacji przekazany zostanie na rzecz wsparcia programu SOS Wioski Dziecięce w Siedlcach. Podczas balu, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, wyróżni statuetkami „Piechur” osoby wspierające 18. Dywizję Zmechanizowaną. Statuetka "Piechur" jest formą wyrażenia uznania za działalność na rzecz rozwoju 18 Dywizji Zmechanizowanej.

 

23 stycznia 2020 roku mija dokładnie 100 lat od sformowania 18 Dywizji Piechoty, której tradycje dziedziczy 18 Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka.

 

18 Dywizja Piechoty swój rodowód wywodzi z pułków „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera. Z tychże pułków powstała między innymi grupa gen. Bonnina, która 23 stycznia 1920 roku przeformowana została w 18 Dywizję Piechoty. Dowódcą dywizji był gen. Franciszek Krajowski, doskonały taktyk, twardy i rzetelny żołnierz, który nigdy nie dał się pobić słynnej konnej armii Budionnego. W 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, stoczył z nią kilkadziesiąt potyczek i bitew, wśród których były wielkie starcia pod Ostrogiem, Dubnem i Brodami. W okresie Bitwy Warszawskiej, nad Wkrą, powstrzymywała natarcia oddziałów bolszewickich. Brała też udział w walkach z III Korpusem Konnym Gaja. Po bitwie nad Wkrą walczyła na Wołyniu i Polesiu. Była jedną z nielicznych dywizji w Wojsku Polskim, która nigdy nie skapitulowała, zarówno w wojnie polsko-bolszewickiej oraz wojnie obronnej 1939 roku.

- - -

Minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o tworzeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Proces ten, będący jednym z priorytetów określonych w głównych kierunkach rozwoju sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2017–2026, realizowany jest w dwóch etapach i zostanie zakończony w 2026 roku.

Nowo formowany związek taktyczny będzie spełniał wszystkie standardy NATO i będzie gotowy do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Jednakże jego podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP.

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, (której formowanie rozpoczęło się w czerwcu zeszłego roku), oraz pułki: logistyczny (którego formowanie rozpoczęło się we wrześniu zeszłego roku w Łomży), artylerii, przeciwlotniczy i batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 DZ.

Dywizja dziedziczy tradycje 18. Dywizji Piechoty. Dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej jest generał dywizji dr Jarosław Gromadziński.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE