reklama

Zajęcia kulturalno-oświatowe z udziałem obcokrajowców w ZK Siedlce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zajęcia kulturalno-oświatowe z udziałem obcokrajowców w ZK Siedlce - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCoraz częściej w warunkach izolacji więziennej przebywają cudzoziemcy.

 Problemy warunkowane przez język, zwyczaje czy oddalenie od rodziny stanowią nierzadko wyzwanie dla funkcjonariuszy Służby Więziennej, a szczególnie dla kadry penitencjarnej, która na co dzień podejmuje działania resocjalizacyjne wobec takich osadzonych.

Język to nie problem

 

W szeregach Służby Więziennej z łatwością można znaleźć funkcjonariuszy, którzy znają najczęściej spotykane w naszym kręgu kulturowym języki obce w stopniu umożliwiającym codzienną komunikację. W bardziej skomplikowanych przypadkach, gdy osadzony porozumiewa się w mało znanym języku, z pomocą przychodzą współczesne narzędzia informatyczne - translatory. Funkcjonariusze Służby Więziennej wychodząc naprzeciw potencjalnym trudnościom w funkcjonowaniu obcokrajowców w więzieniu umożliwiają im zapoznanie się z podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi pobytu w warunkach izolacji, przetłumaczonymi na najczęściej spotykane języki na terenie naszego kraju. Jest to szczególnie ważny obszar pracy dla każdego funkcjonariusza, gdyż wspomniane uregulowania wskazują na obowiązki i uprawnienia osób przebywających w więzieniu.

Różnice językowe mogą utrudniać adaptację cudzoziemców do warunków izolacji. Wynika to chociażby z ograniczonej możliwości lub całkowitego braku rozmowy ze współosadzonymi, podzielenia się swoimi problemami i troskami. Zdarza się, że wspomniani osadzeni wykazują skłonność do wycofywania się z grupowych zajęć, które stanowią jeden z elementów procesu przywracania ich społeczeństwu. Zazwyczaj preferują indywidualny kontakt z funkcjonariuszami Służby Więziennej, w szczególności wychowawcą i psychologiem.

 

 

Tenis stołowy i biblioteka 

Aktywnością, która z pewnością pozwala przełamywać bariery w komunikacji z drugim człowiekiem jest uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć kulturalno-oświatowych, które skupiają osadzonych w ramach kół zainteresowań i są okazją do odstresowania się. Dlatego osadzeni cudzoziemcy chętnie biorą w nich udział. Gra w tenisa stołowego to świetna okazja by próbować uczyć się podstaw języka polskiego, podejmować próby rozmów z innymi współosadzonymi. W ramach spędzania czasu wolnego cudzoziemcy m.in. mają możliwość korzystania z zasobów biblioteki zakładu karnego, która oferuje literaturę obcojęzyczną, a także podręczniki do nauki języków. Zdarza się również, że cudzoziemcy chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat kultury swojego kraju, co wykorzystywane jest przez kadrę penitencjarną jako element edukacji międzykulturowej, adresowanej do innych osadzonych. Niektórzy poprzez rysunek starają się przybliżyć nam, Polakom zwyczaje panujące w ich kraju, a tym samym kreatywnie spędzić czas spędzony w izolacji penitencjarnej.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE