Reklama

Z pasji do... fotografii

Opublikowano: śr, 8 lis 2017 15:14
Autor: | Zdjęcie: Antoni Skrajny

Z pasji do... fotografii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości <b>Z pasji do fotografii powstała organizacja <i>Wschodnie Projekty Fotograficzne</i>. O okolicznościach powstania tego projektu porozmawialiśmy z jego twórcą – Marcinem Sutrykiem.&nbsp;</b>

Kiedy i w jakichokolicznościach powstał pomysł stworzenia Wschodnich ProjektówFotograficznych?

Jakieśpięć lat temu postanowiliśmy zorganizować pierwszą tego typu, to znaczyotwartą, bezpłatną, sesję zdjęciową. Było to w listopadzie, sesja była więcupiorna, jak na listopad przystało, a stylizacje i charakteryzacje zaczerpniętez horrorów. Nie spodziewałem się jak wielu ludzi fotografuje, jak dużo ludzi zechcepoświęcić swój czas na przygotowanie przebrania oraz w zimny, pochmurny,listopadowy dzień biegać po parku i pozować do zdjęć. Rozwijając działalnośćWPF zawiązaliśmy stowarzyszenie Descartes, którego głównym celem jestwspieranie ciekawych inicjatyw artystycznych.

Dlaczegopowstały WPF?

Byłato odpowiedź na potrzebę ludzi, którym Facebook nie wystarcza na wypełnieniewolnego od codziennych obowiązków dnia. Tworzymy przestrzeń, taką umowną, dospotkań ludzi skupionych wokół fotografii. Wschodnie Projekty Fotograficznepowstały dla fotografów, dla tych, którzy chcą mieć fajne zdjęcia, modeli,wizażystek, które na naszych sesjach mogą się artystycznie "wyżyć"robiąc makijaże, których nie wykonują na co dzień w pracy zawodowej. Spotkanianasze mają charakter fotograficzny, po prostu przez cały niemal dzień robimyzdjęcia i to jest, wbrew pozorom, ciężka praca. Ale mają one też charaktertowarzyski, przez te kilka lat działalności znajomości uczestników przerodziłysię w przyjaźnie, ludzie przychodzą na sesje po to, żeby się spotkać iporozmawiać. Cały czas, co warto podkreślić, dołączają do nas nowi uczestnicy,których zawsze ciepło witamy. W sesjach uczestniczy średnio około 60 osób,bywały też takie, gdzie liczba uczestników przekroczyła setkę.


Skąd czerpie Panpomysły na tematy sesji? Proszę opowiedzieć o kilku najciekawszych.

Pomysłyprzychodzą same. Czasem jest pomysł na temat i szukamy miejsca, czasem jestmiejsce i temat siłą rzeczy do niego nawiązuje. Najciekawsze sesje… trudnowymienić tyle już tego było. Te które mi najbardziej zapadły w pamięć, to każdalistopadowa sesja "Upiorna", "Jak rozpętałem II WojnęŚwiatową" do której sprzętu wojskowego dostarczyli nam chłopaki z TacticalTeam.45, "Kupalnocka", która odbyła się w Muzeum ArchitekturyDrewnianej w Starej Suchej, "Noce i dnie", sesja w stylu Bollywood,sesje baśniowe w Dworze Mościbrody, "Koty", sesja organizowana z ZPAPw Warszawie i ostatnia bardzo fajna, w której dużą część modeli stanowiłykilkuletnie dzieci - "Dzieci Niepodległej".


Jakie są planyna przyszłość, związane z dalszą działalnością WPF?

Rozwijamynowy projekt, Spontaniczne Plenery Fotograficzne, które w odróżnieniu od WPFbędą spotkaniami kameralnymi. Kilkunastoosobowa grupa, w której każdy fotografma czas na pracę z przygotowaną przez profesjonalną wizażystkę modelką, dajezupełnie inny komfort pracy. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom tychfotografów, którzy nie lubią pracować w dużej grupie. Pierwszy taki plenerniedawno się odbył, uczestniczyło w nim 12 osób, a odzew po nim jest bardzopozytywny, dlatego myślę, że niebawem zorganizujemy kolejny.

Proszę daćnaszym czytelnikom kilka wskazówek jak zrobić dobre zdjęcie?

Fotografia to bardzo prosta sprawa, wystarczy umiećpatrzeć. Patrzeć tak, aby dostrzegać momenty warte sfotografowania. Jest toumiejętność, którą się wyrabia poprzez ciągłą praktykę, trzeba robić dużozdjęć. Dlatego zapraszamy do nas :)


Myślał Pan owystawie zdjęć pochodzących z sesji WPF? A może już takie wystawy się odbyły?

Zdjęciapowstałe na WPF można oglądać przede wszystkim w internecie, ale w"realu" też robimy wystawy. Kilka już się odbyło, te największe, w:Galerii Lufcik Związku Artystów Plastyków w Warszawie, w Centrum Kultury wLublinie, w Galerii Fotografii UPH oraz w Przestrzeni Sztuk na wydzialeHumanistycznym UPH w Siedlcach. Niebawem odbędzie się wystawa zdjęćpochodzących z sesji "Dzieci Niepodległej", które będzie możnazobaczyć w GOKu w Suchożebrach w ramach obchodów Dnia Niepodległości.


Czy wnajbliższym czasie odbędą się jakieś sesje w ramach WPF?

Najbliższeplany, to 12 listopada "Upiornie upiorny listopad" kolejna edycjaotwartej sesji zdjęciowej w ramach Wschodnich Projektów Fotograficznych. Sesjajak zwykle odbędzie się w siedleckim parku miejskim, a przygotowania wgościnnych progach Coffee&Tea House w Nove Kino Siedlce. Myślimy też ozimowym spotkaniu w ramach Spontanicznych Plenerów Fotograficznych. Szczegółówproszę szukać na naszych profilach FB.

O wszystkich otwartych sesjach fotograficznych w ramach Wschodnich Projektów Fotograficznych przeczytacie na stronie Siedlce, się dzieje!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE