Reklama

Reklama

Wojna na Ukrainie: Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie mogą wyjechać. "Niektórzy wywożą dzieci i wracają walczyć"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Wojna na Ukrainie: Mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie mogą wyjechać. "Niektórzy wywożą dzieci i wracają walczyć" - Zdjęcie główne

foto Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ze względu na stan wojenny mężczyźni w wieku 18-60 lat mają zakaz opuszczania Ukrainy - to decyzja władz kraju. - Rodzina w Charkowie obserwuje z kolei nalot na pobliską miejscowość - relacjonuje Ukrainka mieszkająca na Lubelszczyźnie.

Reklama

W czwartek nad ranem Rosja zaatakowała Ukrainę z kilku różnych kierunków. Trwa regularna wojna. Atakowane są nie tylko obiekty wojskowe, ale i ukraińskie miasta. Do Polski dotarli już pierwsi uchodźcy uciekający przed konfliktem zbrojnym.

Odgłosy wojny słychać było w czwartek od samego rana

- Każdy inaczej do tego podchodzi. Część wyjeżdża z kraju, część zostaje. Inni wywożą dzieci i wracają walczyć. W niektórych ukraińskich samorządach powoływani są ochotnicy do wojska. Znajomi z Odessy powiedzieli, że zostają na miejscu, nie uciekają. Mają już dosyć ucieczek. Czekają na rozwój wydarzeń. Rodzina w Charkowie obserwuje z kolei nalot na pobliską miejscowość. Odgłosy wojny słychać było w czwartek od samego rana. Też na razie nie wyjeżdżają, choć mówiłam im, że na granicy z Polską otworzyły się już punkty dla Ukraińców. W Charkowie zamieszanie było w czwartek przed południem, były kolejki na stacjach benzynowych, ludzie starali się wyjechać z miasta. Po południu było już spokojniej - przekazuje nam Ukrainka mieszkająca na Lubelszczyźnie (nazwisko do wiadomości redakcji).

Władze Ukrainy: zakaz wyjazdu dla mężczyzn

W czwartek wieczorem prezydent Ukrainy podpisał dekret o powszechnej mobilizacji, a Ukraińska Państwowa Służba Graniczna podała, iż ze względu na stan wojenny mężczyźni w wieku 18-60 lat mają zakaz opuszczania kraju. Według relacji naszej rozmówczyni, siły rosyjskie powołują do wojska "ochotników". W swój specyficzny sposób.

- Dwa dni temu w Ługańskiej Republice Ludowej i Donieckiej Republice Ludowej (tereny od kilku lat kontrolowane przez prorosyjskie władze, przejęte w wyniku działań zbrojnych - przyp. red.) rozpoczęła się mobilizacja. Zwykłych mieszkańców, mężczyzn w wieku poborowym, czyli w wieku od 18 do 55 lat, łapano na ulicach. Są kierowani do autobusów i wywożeni do koszar. Lokalne władze mówią: jeśli jesteś zdolny bronić naszych republik, to idziesz z nami. Jeżeli nie, wyjeżdżaj na terytorium Ukrainy - mówi Ukrainka, z którą rozmawialiśmy.

- Z kolei duża część z tych żołnierzy rosyjskich, którzy poddali się wojskom ukraińskim w czwartek, to młodzi mężczyźni z Rosji lub właśnie tych samozwańczych republik. Powiedziano im, że po ćwiczeniach wrócą do domu. Część z nich miała w ogóle nie wiedzieć, że wjeżdżała na terytorium Ukrainy. Poddawali się, krzycząc, że nie chcą walczyć. Takie informacje podawali m.in. mer Lwowa czy działacze organizacji pozarządowych - dodaje.

Wojna na taką skalę to zaskoczenie

Wojna na taką skalę jest dużym zaskoczeniem dla wielu Ukraińców. W piątek rano podano informacje o bombardowaniu Kijowa

- Chyba nikt nie spodziewał się takiej inwazji Rosji, na taką skalę. Ukraińcy sądzili, że Putin zatrzyma się najdalej na pozostałych kawałkach obwodów ługańskiego i donieckiego - zaznacza nasza rozmówczyni.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy