Reklama

Reklama

W sprawie mieszkań czynszowych 17 gmin powiedziało TAK, Łęczna - NIE

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W sprawie mieszkań czynszowych 17 gmin powiedziało TAK, Łęczna - NIE - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ub. tygodniu łęczyńscy radni nie wyrazili zgody na utworzenie spółki SIM Lubelskie, a tym samym przystąpienie do programu budowy mieszkań pod wynajem. Zdecydowali inaczej niż 17. gmin z naszego województwa, w tym Lublin.

Reklama

 

Przypomnijmy, że na sesji 26 sierpnia odesłali mieszkania SIM-owskie do konsultacji. Radny Piotr Kotuła, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, wnioskował o przeprowadzenie w trybie pilnym ankiety. Miała wysondować opinie mieszkańców na temat przystąpienia gminy do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

 

SIM to program budowy mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności po piętnastu latach. Polega na tworzeniu spółek, które w porozumieniu z samorządami budują i wynajmują mieszkania o umiarkowanym czynszu. W Łęcznej pod budowę bloku z 70. lokalami miasto wskazało działkę za Zespołem Szkół Górniczych. Nasze miasto znalazłoby się w spółce m.in. z Lublinem.

Na ostatniej sesji, 29 września, burmistrz Leszek Włodarski poinformował, że do UM wpłynęły zaledwie cztery ankiety. Radni nie zgodzili się na utworzenie spółki. Tym samym - na zatwierdzenie wniosku o 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w tworzonej Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej.

- Uważam, że radni bardzo rozsądnie podeszli do propozycji przystąpienia do nowego programu rządowego - skomentował dla "Wspólnoty" Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej. -  Patrząc się na "niewypał" w postaci programu Mieszkanie Plus, nie chcemy narażać mieszkańców Łęcznej na niepotrzebne koszty. W komisjach stałych Rady pojawiało się bardzo dużo pytań i wątpliwości. Należy zaznaczyć, że w Polsce nie ma jeszcze wybudowanych mieszkań z tego programu. Czas i realizacja programu SIM przez inne samorządy pokaże, czy jest to program, do którego powinna przystąpić Łęczna w przyszłości.

 

 

Trzy pytania do Moniki Ustrzyckiej, eksperta ds. Komunikacji i Marketingu Krajowego Zasobu Nieruchomości

Ile samorządów - i które - z woj. lubelskiego zgodziło się na utworzenie spółek SIM Lubelskie?

- Jako Krajowy Zasób Nieruchomości prowadzimy rozmowy z ponad dwudziestoma gminami z regionu. Na chwilę obecną (początek października) na "tak" jest większość z nich, z czego siedemnaście gmin przyjęło pozytywne uchwały w sprawie wejścia do Spółki SIM. Wśród nich stolica województwa – Lublin. Z kolei siedem gmin poszło o krok dalej i wysłało wniosek o dotację na objęcie udziałów w spółkach. Każda gmina otrzyma na ten cel kwotę do 3 milionów złotych.

Czy i które gminy zdecydowały na "nie" - jak Rada Miejska w Łęcznej w głosowaniu na sesji 29 września - i czy wiadomo Państwu o ankietach, sondujących zainteresowanie budową mieszkań czynszowych, a przeprowadzanych przez samorządy przed podjęciem uchwał w tej sprawie?

- Oprócz Łęcznej do SIMu nie zdecydowała się przystąpić gmina Krasnystaw. Co ciekawe, taką decyzję podjęła tylko gmina wiejska Krasnystaw. Miasto Krasnystaw przyjęło uchwałę przystąpienia do Spółki SIM, władze wystosowały też wniosek o przydzielenie im dotacji w kwocie 3 milionów złotych. Co do ewentualnych ankiet, nie mam wiedzy w tym temacie.

Ile spółek zostało utworzonych w skali kraju, ile gmin przystąpiło do programu SIM, ile jest nim zainteresowanych?

- W skali całego kraju od wiosny br. około 400 lokalnych samorządów wyraziło chęć przyłączenia się do programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, prowadzonego przez Krajowy Zasób Nieruchomości. Z czego do dziś (początek października) 169 gmin wraz z KZN powołało 16 spółek SIM. W praktyce oznacza to, że już w przyszłym roku zostaną wydane pierwsze pozwolenia na budowy mieszkań o umiarkowanym czynszu. W ich ramach KZN wraz z gminami zamierza wybudować ponad 14 tys. mieszkań, a wraz z tymi gminami, które dołączają na obecnym etapie, drugie tyle.

 

Krajowy Zasób Nieruchomości to instytucja powołana do realizacji obowiązku prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

Do najważniejszych zadań KZN należy gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych, tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i in. Krajowy Zasób Nieruchomości współuczestniczy w realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. 

Jak głosowali radni?

ZA: Dudek Tomasz, Matczuk Krzysztof, Zawisza-Klimkiewicz Iga

PRZECIW: Czajkowski Michał, Florek Marzena, Kotuła Piotr, Łuczyński Jarosław, Sawicki Łukasz, Skibiński Jan, Szychta-Zagwodzka Danuta, Targoński Michał, Wojciechowski Marek

 

WSTRZYMUJE SIĘ: Fijałkowski Mariusz, Łagodziński Zbigniew, Mazurkiewicz Halina, Okoń Renata, Pasieczny Antoni, Pelica Grzegorz, Susz Adam, Syta Teodozja, Winiarski Piotr

 

 

 

Artykuł pochodzi z portalu tubalecznej.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy