Reklama

W Siedlcach działa kryzysowy wolontariat

Opublikowano:
Autor:

W Siedlcach działa kryzysowy wolontariat  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Caritas podsumowuje akcję "#PomocDlaSeniora".

Trwająca w całej Polsce od 23 marca 2020 r. akcja #PomocDlaSeniora cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Tak też jest na Mazowszu i Lubelszczyźnie, gdzie działa Caritas Diecezji Siedleckiej. W związku z zagrożeniem koronawirusem m.in. powołano Wolontariat Kryzysowy, w ramach którego prowadzone są dyżury telefoniczne w Białej Podlaskiej i w Siedlcach. Wolontariusze pomagają seniorom zakupić żywność, wykupić leki i nie tylko.

 

- Celem akcji jest doraźna i długofalowa pomoc seniorom oraz osobom bezdomnym podczas trwania epidemii w Polsce, w szczególności w zakresie zapewnienia żywności oraz środków ochronnych - tłumaczy Monika Rybaczewska, diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

Osoby dyżurujące w Centrum Wolontariatu zarówno w Białej Podlaskiej jak i w Siedlcach odbierają telefony seniorów i zatroskanych o nich bliskich, którzy mieszkają na tyle daleko, że sami nie są w stanie im pomóc. Przydzieleni wolontariusze pomagają w robieniu zakupów spożywczych, wykupują leki, środki higieniczne, pomagają zrealizować płatności za czynsz, doładowania karty telefonów itp. Szczególnie potrzebujący seniorzy mogą liczyć na więcej: dostarczane są im ciepłe posiłki i/lub paczki żywnościowe.

 

W Święta Wielkanocne osoby bezdomne i samotni seniorzy po 70 roku życia otrzymali pakiety świąteczne z tradycyjnym Śniadaniem Wielkanocnym. Wolontariusze we współpracy ze służbami mundurowymi dostarczyli 140 paczek na terenie miasta Biała Podlaska a kolejne 100 na terenie powiatu bialskiego.

 

W ramach akcji pamiętano również o bezpieczeństwie wolontariuszy, którzy zostali zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji.

 

Podsumowując, w okresie od 23.03.2020 r. do 14.04.2020 r. na terenie diecezji siedleckiej w ramach dotacji od Caritas Polska 454 osoby otrzymały wraz z dostarczeniem do domu gotowe paczki z żywnością, środkami ochronnymi oraz lekami, 171 osób otrzymało gotowe posiłki, dla 240 osób przygotowano pakiet na śniadanie wielkanocne, a wsparcie otrzymały 53 osoby bezdomne.

 

Warto wspomnieć, że w akcję #PomocDlaSeniora zaangażowało się 209 osób - wolontariuszy i pracowników Caritas Diecezji Siedleckiej. Jak podsumowuje Monika Rybaczewska, wsparcie (uwzględniając finansowanie z różnych źródeł) otrzymało 920 osób, w tym 105 osób bezdomnych.

 

Dyżury telefoniczne prowadzone są pod numerami telefonu:

- tel. 504-429-423 - koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej,

- tel. 510-756-437 – Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach,

- tel. 512-936-068 - diecezjalny koordynator ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE