Reklama

Szansa dla gmin

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Szansa dla gmin - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Są pieniądze na rozwój infrastruktury internetowej.

Kolejka w gminnej przychodni, pisanie pracy naukowej w lokalnej bibliotece, oczekiwanie na pociąg - to w takich momentach najchętniej sięgamy po smartfon, tablet czy laptop i surfujemy po internecie. Niestety, najczęściej musimy wtedy korzystać z własnego pakietu danych.

1900 zamiast 400
- Jest jednak szansa, że wkrótce to się zmieni. Wystarczy, że Wasza gmina zgłosi się do konkursu, który zorganizowaliśmy wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) „Publiczny internet dla każdego” - zachęca Ministerstwo Cyfryzacji.
Obecnie w nieco ponad 400 gminach na terenie całego kraju można korzystać z hotspotów, czyli punktów dostępu do darmowego internetu.
- Dzięki naszemu konkursowi hotspoty pojawią się w kolejnych 1900 gminach - zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z wi-fi o prędkości na poziomie 30 Mb/s. Szacujemy, że na mapie Polski przybędzie 19 tysięcy nowych punktów dostępu umożliwiających połączenie z internetem - dodaje.

Proste zasady
Siedziba sądu, miejska hala sportowa, budynek poczty czy zamiejscowy ośrodek uniwersytecki... Ministerstwo zdradza, że to między innymi w takich miejscach mogą być zainstalowane punkty z bezpłatnym WiFi. Zgodnie z regulaminem konkursu, w przestrzeniach zamkniętych należy utworzyć 15 punktów. - W jednym budynku może być zainstalowanych kilka - mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Konkurs potrwa do czerwca 2020 r. Wnioski są przyjmowane od ponad 3 miesięcy i już podpisano umowy z przedstawicielami pierwszych gmin.
Ministerstwo podkreśla, że nie przygotowało żadnego zadania, wystarczy, że gmina prześle zgłoszenie. Co ważne, z dofinansowania mogą skorzystać również dotychczasowi beneficjenci programu WiFi4EU.
- Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich typów gmin z całej Polski. Zachęcamy w szczególności te mniejsze. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci - komentuje M. Zagórski.

Bony na kilkadziesiąt tysięcy
Środki w projekcie to aż 120 mln zł. Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64.368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.
A co zrobić, żeby zdobyć te pieniądze? Najpierw jest wypełnienie wniosku. Pomaga w tym generator, który można znaleźć na stronie internetowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Znajduje się tam również aplikacja, przez którą należy przesłać wniosek. Do wniosku o dofinansowanie trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do reprezentacji wnioskodawcy (czyli w tym przypadku - gminy) oraz potwierdzone notarialnie pełnomocnictwo lub upoważnienie do podpisania wniosku dla osoby reprezentującej gminę. Wnioski pod kątem formalnym i merytorycznym oceniają eksperci CPPC. Ostatni etap to podpisanie umowy o dofinansowanie. Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie konkursu.

Znajdź hot-spot w swojej okolicy
- Chcesz wiedzieć, gdzie w Twojej okolicy jest dostęp do darmowego bezpłatnego internetu? Wejdź na nasz portal dane.gov.pl. Znajdziesz tam pełną listę publicznie dostępnych hot-spotów i nie tylko... Masz tam także dostęp do ponad 14.000 baz danych z zakresu zdrowia, budżetu, pogody czy turystyki. Każda jest gotowa do pobrania i, co ważniejsze, ponownego, bezpłatnego wykorzystywania, również do celów komercyjnych - zachęca Ministerstwo Cyfryzacji.
Co ważne, niektóre zasoby są udostępniane przez API - tj. oprogramowanie używane przez komputery do komunikacji i wymiany danych. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE