Reklama

Świętujmy z Żelazną Dywizją

Opublikowano:
Autor:

Świętujmy z Żelazną Dywizją - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już od jutra Święto 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.

18 Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach to jedna z 4 dywizji w Polsce, najdalej wysunięta na wschód, zarówno jeśli chodzi o Wojsko Polskie, jak i siły NATO.
Jak mówi naszemu portalowi dowodzący nią gen. dyw. dr. Jarosław Gromadziński, władzom dywizji zależy, żeby wojsko w Siedlcach było częścią miejskiego środowiska. Stąd pomysł na obchody pierwszego święta.
Rozpoczną się one już jutro, 3 września, zawodami strzeleckimi na strzelnicy garnizonowej. Udział w nich wezmą zarówno służby mundurowe, jak i przedstawiciele Urzędu Miasta.
- W środę i czwartek, 4-5 września, wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym zorganizujemy w auli Wydziału Humanistycznego (ul. Żytnia 39) pierwszą konferencję „Wojsko Polskie na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej - historia i współczesne wyzwania”. To wydarzenie ma się odbywać co roku w przeddzień naszego święta. Co roku też po nim będzie wydawana publikacja naukowa, która na pewno wzbogaci biblioteki uczelni i szkół - zdradza generał.
W piątek, 6 września, o godz. 9.00 na Stadionie Miejskim (ul. Jana Pawła II) odbędzie się mecz piłki nożnej. Sztab 18 Dywizji Zmechanizowanej zmierzy się z Urzędem Miasta.
- Chcemy, żeby i to była coroczna tradycja - podkreśla Jarosław Gromadziński. - Emocje na pewno będą, ale nastawiamy się na partnerską zabawę na wysokim poziomie. Zapraszamy na ten mecz wszystkich mieszkańców Siedlec. Wstęp wolny, Z kolei wieczorem w Centrum Kultury i Sztuki rozpocznie się pierwsza gala Dywizji, niestety limitowana, z udziałem Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W jej trakcie podziękujemy wszystkim firmom i instytucjom, które wspierały nas przez ten rok.
Jak dodaje generał, finałem Święta Dywizji będzie najbliższy weekend. W sobotę o godz. 9.00 poprzedzi je msza w intencji żołnierzy i pracowników dywizji w siedleckiej katedrze. Od godz. 11.00 na tzw. Maracanie, czyli placu naprzeciwko stadionu, będzie trwać piknik wojskowy Żelaznej Dywizji. Na siedlczan czekają między innymi: dynamiczny i statyczny pokaz sprzętu wojskowego (czołgi Leopard 2A5, samobieżne moździerze Rak, transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe Langusta, zestawy rakietowe Poprad itd.), apel wojskowy, uroczyste wręczenie sztandaru Dywizji z udziałem ministra obrony narodowej, defilada wojskowa pododdziałów, pokaz broni strzeleckiej, występy orkiestr wojskowych z Siedlec i Rzeszowa, pokaz dynamiczny szwadronu ułanów, piknik militarny z grochówką wojskową, pokaz walki w bliskim kontakcie, gry, zabawy i konkursy dla dzieci prowadzone przez kluby wojskowe, pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej oraz możliwość oddania krwi w specjalnym krwiobusie.
Druga część pikniku będzie trwać w niedzielę, także od godz. 11.00. W programie: pokaz sprzętu wojskowego, pokazy broni strzeleckiej oraz gry, zabawy i konkursy prowadzone przez kluby wojskowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE