Reklama

Reklama

Święto Wojska Polskiego i 100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Opublikowano: pon, 17 sie 2020 09:33
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 15 sierpnia obchodziliśmy w Siedlcach Święto Wojska Polskiego i 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Reklama

Tegoroczne obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą św. w kościele garnizonowym. Uroczystości kontynuowano pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego, z udziałem wojska, rodzin, kapłanów, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i zaproszonych gości, odprawionej w kościele garnizonowym.

 

Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii wojskowej ks. płk. Piotr Gibasiewicz. Proboszcz przypomniał, że zagrożona młoda, polska niepodległość, została uratowana poprzez geniusz dowódców, bohaterstwo żołnierzy, ogromną mobilizację całego narodu i siłę modlitwy. Skierował również słowa uznania do wszystkich żołnierzy i ich rodzin.

 

Po mszy św. uczestnicy uroczystości w towarzystwie Orkiestry Wojskowej, kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych przeszli na Skwer Niepodległości, gdzie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się główne uroczystości Święta Wojska Polskiego.

Podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn Polski. Następnym punktem były przemówienia okolicznościowe. W imieniu wojska głos zabrał zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Artur Jakubczyk. Przypomniał najważniejsze elementy militarne prowadzonych 100 lat temu walk, jak również o tym, że wyróżniła się w nich 18. Dywizja Piechoty. Za swoją niezłomność została nazwana „Żelazną Dywizją”. Jej tradycje oraz przydomek dziedziczy i kultywuje dzisiejsza 18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka.

 

Po przemówieniach odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego, po którym oddano salwę honorową. Na koniec uroczystości delegacje złożyły wiązanki i znicze pod Pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Skwerze Niepodległości.

 

Na Placu Generała Sikorskiego i odcinku ulicy Kilińskiego zorganizowano pokaz sprzętu wojskowego. Był m. in. czołg Leopard 2A5, rakietowy zestaw przeciwlotniczy Poprad, samobieżny moździerz Rak, wóz dowodzenia na podwoziu Rosomaka, oraz sztabowe i łącznościowe Jelcze. Można było zobaczyć także broń strzelecką i wyposażenie osobiste żołnierzy.

W niedzielę, 16 sierpnia po odprawionej w katedrze mszy świętej za Ojczyznę, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Ordynariusza Siedlec ks. dr. Kazimierza Gurdy, na jednym z budynków Galerii Siedlce odsłonięto pamiątkową tablicę, a w Hallu zabytkowego budynku "Narodowego Banku Polskiego" przy Piłsudskiego 70 zaprezentowano okolicznościową wystawę malarstwa "Niepodległa Suwerenna" pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Po krótkim przemarszu z katedry do Galerii Siedlce na jej zabytkowym budynku, od strony ulicy Wojskowej, została odsłonięta i poświęcona Tablica Pamiątkowa z okazji 100. rocznicy zwycięstwa Polski w wojnie z bolszewikami. Tablicę ufundowało środowisko siedleckich przedsiębiorców: Wschodnia Izba Gospodarcza, Siedlecka Rada Biznesu i Towarzystwo Biznesowe Siedleckie. W uroczystościach uczestniczył Wiceprezydent Miasta Siedlce Robert Szczepanik.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.